Strona głównaWiadomościPolska"Menora Dialogu" i inne atrakcje. Poznań szykuje się na obchody Dnia Judaizmu

„Menora Dialogu” i inne atrakcje. Poznań szykuje się na obchody Dnia Judaizmu

-

- Reklama -

Najpierw palili chanukije, a teraz to. Sobotnia recytacja wierszy Mariana Hemara w Teatrze Muzycznym w Poznaniu będzie pierwszym z serii wydarzeń artystycznych i religijnych zorganizowanych w ramach poznańskich obchodów XXVIII Dnia Judaizmu.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiła w 1997 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jest on obchodzony corocznie 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Dzień Judaizmu ma „pomóc” katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Abp Lenga OSTRO o „świętowaniu” chanuki przez katolików. „To jest nienormalne” [VIDEO]

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Europa Suwerennych Narodów

Pierwszym wydarzeniem towarzyszącym tegorocznym, poznańskim obchodom Dnia Judaizmu będzie zaplanowany na sobotę, na godz. 11.45 w Teatrze Muzycznym Krakowski Salon Poezji. W jego trakcie prezentowane będą wiersze Mariana Hemara.

W niedzielne południe w Muzeum Sztuk Użytkowych, znajdującym się w Zamku Królewskim na Górze Przemysła, zaplanowano wykład i prezentację kolekcji pt. „Judaika dla początkujących i średnio zaawansowanych”.

Z kolei w poniedziałek, podczas rozpoczynającego się o godz. 18 w Teatrze Nowym koncertu „Wszyscy braćmi być powinni”, wręczona zostanie „Menora Dialogu”, czyli nagroda za „zbliżanie ludzi, kultur, religii i narodów”. W tym roku zostanie nią uhonorowana Gmina Wyznaniowa Żydowska w Poznaniu. Wyróżnienie przyznaje Stowarzyszenie COEXIST i Fundacja SIGNUM. Laudację wygłoszą prof. dr hab. Rafał Witkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz rabin Michael Schudrich.

W kolejnych dniach organizatorzy obchodów przygotowali m.in. wystawę fotografii, kameralny koncert muzyki żydowskiej czy wykład pt. „Nowa Synagoga na Stawnej. Powidoki”. Na środę, w kościele św. Wojciecha, zaplanowano z kolei nabożeństwo biblijne pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

W piątek, 17 stycznia, o godz. 18 aktorzy Teatru Nowego zaprezentują czytanie sceniczne książki „Boże mój!” autorstwa Anat Gov.

Patronat honorowy nad poznańskimi obchodami Dnia Judaizmu objęli: metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą w tym roku w dniach 15-16 stycznia we Wrocławiu.

Jak nie chanuka, to Dzień Judaizmu. Fritz: „Ćwiczę cnotę cierpliwości”

Źródło:PAP

Najnowsze