Promowane przez władze pompy ciepła wpędzają Polaków w biedę. Jeden z jej użytkowników tylko za jedną noc pracy tego urządzenia zapłacił horrendalną sumę.
Temat kosztów, jakie generują pompy ciepła, jest obecny w przestrzeni publicznej już od kilku miesięcy. Koszty są horrendalne, mimo że miało być „tanio i ekologicznie”. Wielu Polaków chciało zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale rezultat okazał się zgoła odwrotny do zamierzonego.
Przypomnijmy chociażby historię Pana Zdzisława, który w październiku podczas jednego ze spotkań z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią ujawnił, jak wygląda rzeczywistość wyborców, którzy uwierzyli w rozwiązania forsowane m.in. przez Polskę 2050.
– Uwierzyłem, zaufałem rządowi polskiemu. Trzeba było wyrzucić kopciucha, to było najważniejsze, żeby otrzymać dotację. Zrobiłem to wszystko zgodnie z planem. Okazało się, że moje szczęście trwało tylko do momentu, gdy dostałem rachunek za prąd. Nogi się zatrzęsły, ziemia się zapadła. W tysiącach złotych muszę płacić za mój prąd – mówił mężczyzna. – Jestem goły i wesoły – dodał.
– Oszczędności całego życia, pieniądze na „czarną godzinę” włożyłem, żebym miał lepsze życie i żeby było czyste powietrze. Nie tylko dla siebie, ale dla nas wszystkich to zrobiłem. Teraz ponoszę konsekwencje. Jestem zrujnowany. Moja emerytura… tak jakbym nie miał jej przez pół roku. Wszystko jest na rachunki – mówił Pan Zdzisław.
– 70 lat przeżyłem, różne systemy, rządy, ale takiego świństwa, krzywdy ludzkiej nie zaznałem… Walczyłem o to państwo… byłem opozycjonistą… – dodał mężczyzna.
Takich historii jest jednak więcej. Jeden z obywateli otrzymał rachunek za tylko jedną noc ogrzewania pompą ciepła na 200 zł. Temperatura na zewnątrz wynosiła wówczas -9 stopni.
Według ekspertów niskie temperatury mają wpływ na obniżenie efektywności pomp ciepła, wówczas urządzenie zużywa bowiem więcej energii, by utrzymać pożądaną temperaturę w domu. Duże koszty powodują m.in. niewłaściwe izolacje budynków, co wiąże się ze sporą utratą ciepła, a także ustawienia temperatury wody grzewczej – zbyt wysokie powodują wytężoną pracę pompy, co generuje znacznie większe zużycie prądu.