Strona głównaWiadomościŚwiatAtak na targ. Ponad sto osób nie żyje. Kilkaset jest rannych

Atak na targ. Ponad sto osób nie żyje. Kilkaset jest rannych [VIDEO]

-

- Reklama -

Ponad 100 osób zginęło, a kilkaset zostało rannych w nalocie wojskowym na targ w mieście Kabkabija w stanie Darfur Północny na zachodzie Sudanu – podała we wtorek AFP. Nie wiadomo, kto przeprowadził atak. W Sudanie trwa konflikt zbrojny między siłami rządowymi a paramilitarną organizacją RSF.

Do ataku doszło w poniedziałek, w dniu targowym, kiedy do miasta przyjeżdża wiele osób z pobliskich wiosek – poinformowała agencja, powołując się na grupę sudańskich prodemokratycznych prawników Emergency Lawyers.

Kabkabija znajduje się ok. 180 km na zachód od Al-Faszir, stolicy stanu Darfur Północny, który od maja znajduje się pod kontrolą Sił Szybkiego Wsparcia (RSF).

Sudańscy prawnicy poinformowali ponadto, że sześć osób, w tym troje dzieci, zginęło, a trzy zostały ranne w poniedziałek, gdy w stanie Kordofan Północny, w środkowej części kraju, eksplodował dron.

W ostatnim czasie dochodziło też do nalotów w Nijali, stolicy stanu Darfur Południowy, gdzie zniszczeniu uległy budynki w trzech dzielnicach. W atakach wykorzystano bomby beczkowe, czyli beczki wypełnione materiałem wybuchowym.

Zdarzenia te są częścią „trwającej kampanii eskalacji (przemocy), która przeczy twierdzeniom, że ataki powietrzne są wymierzone wyłącznie w cele wojskowe, ponieważ naloty są celowo skoncentrowane na gęsto zaludnionych obszarach zamieszkanych” – podkreślili prawnicy.

W 2021 r. RSF i armia sudańska obaliły wspierany przez Zachód rząd. Władzę przejęli dwaj generałowie – Abdel Fattah al-Burhan i Mohammed Hamdan Daglo – ale w kwietniu 2023 r. doszło między nimi do konfliktu. Wybuchła wojna domowa, w której al-Burhan dowodzi armią Sudanu, a Daglo, jego były zastępca, kieruje RSF.

Sudan dysponuje znacznymi złożami zasobów naturalnych, m.in. ropy naftowej, złota i miedzi.

Według ONZ wojna pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich, doprowadziła do wysiedlenia ponad 11 mln ludzi i spowodowała jeden z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych w najnowszej historii.

Źródło:PAP

Najnowsze