Strona głównaWiadomościŚwiatGorąco w Izraelu. Komisja śledcza zmiażdżyła Netanjahu, rząd i dowódców wojskowych

Gorąco w Izraelu. Komisja śledcza zmiażdżyła Netanjahu, rząd i dowódców wojskowych

-

- Reklama -

Premier Benjamin Netanjahu, a także cały rząd, służba bezpieczeństwa oraz najwyżsi dowódcy wojskowi zawiedli Izraelczyków i nie obronili obywateli przed atakiem Hamasu 7 października 2023 r. – ogłosiła we wtorek obywatelska komisja śledcza, która zbadała postępowanie rządu.

Cały rząd nie zdołał wypełnić swojego podstawowego zadania, a siły zbrojne, służba bezpieczeństwa Szin Bet i inne agencje „całkowicie zawiodły realizując swoją jedyną misję – ochrony izraelskich obywateli” – podkreślono w końcowym raporcie komisji dotyczącym największego w historii kraju ataku terrorystycznego.

- Reklama -

Dokument obarcza Netanjahu odpowiedzialnością za wielokrotne ignorowanie poważnych ostrzeżeń dotyczących Hamasu, płynących ze strony establishmentu obronnego, a także za osłabienie „wszystkich ośrodków decyzyjnych”, co „uniemożliwiło jakąkolwiek poważną dyskusję na temat istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa, która brałaby pod uwagę różnorodne opinie”.

Niezależna komisja oskarżyła również premiera o wieloletnie wspieranie polityki „pieniądze za spokój”, w ramach której władze Izraela tolerowały finansowanie Hamasu przez Katar. Według założeń Netanjahu dotacje z Kataru miały utrzymać względny spokój społeczny w Strefie Gazy i podsycać spór między Hamasem a rządzącym Strefą Gazy Fatahem, zmniejszając szanse na powstanie jednolitej i silnej reprezentacji politycznej Palestyńczyków. W raporcie dodano, że premier uciszał krytyków takiej polityki.

Komisja skrytykowała także szefów Sztabu Generalnego izraelskich sił zbrojnych i ministrów finansów, którzy przez ostatnią dekadę „nadmiernie polegali na technologii”, redukując jednocześnie liczbę żołnierzy służących przy granicy ze Strefą Gazy. Uznano, że dowódcy są współodpowiedzialni za to, że nie udało się zapobiec atakowi Hamasu. „Zignorowano wszelkie ostrzeżenia” – zaznaczono w dokumencie.

Przypomniano, że wojsko na rok przed tragedią miało informacje wywiadowcze o tym, że Hamas planuje duży atak na Izrael, a dowódcy nie zareagowali odpowiednio także na bezpośrednie ostrzeżenia w nocy z 6 na 7 października. Według ustaleń komisji zawiódł nie tylko wywiad, ponieważ 7 października żołnierze nie byli gotowi do szybkiej reakcji, załamał się łańcuch dowodzenia, a jednostki nie otrzymywały na czas wsparcia.

Obywatelska komisja powstała kilka miesięcy temu, ponieważ Netanjahu nie zgadza się na powołanie niezależnej od rządu państwowej komisji śledczej. Premier utrzymuje, że zgodzi się na powstanie takiego gremium po zakończeniu wojny w Gazie. Jego postawę krytykują stowarzyszenia obywatelskie i opozycja, domagając się natychmiastowego powołania państwowej komisji.

7 października 2023 roku o świcie terroryści z Hamasu i innych palestyńskich organizacji najechali przygraniczne izraelskie miejscowości, zabijając około 1,2 tys. osób, w większości cywilów, i porywając 251 zakładników. Reakcja wojska i służb była często spóźniona i nieskoordynowana. W niektórych miejscach walki z Hamasem trwały cały dzień, a ciężar obrony spoczywał głównie na cywilach. Po tym ataku Izrael rozpoczął trwającą do dziś wojnę przeciwko Hamasowi. Zginęło w niej ponad 44 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Źródło:PAP

Najnowsze