Lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke skomentował w swoich mediach społecznościowych deklarację poparcia przez Konfederację projektu „Tak dla CPK”. Nestor wolnościowców nie przebierał w słowach.
Przypomnijmy, że w piątek klub Koalicji Obywatelskiej zgłosił wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy, zobowiązującego rząd do realizacji programu CPK w wersji z programu wieloletniego CPK. Nad wnioskiem złożonym przez KO w trakcie pierwszego czytania projektu Sejm będzie głosował w środę 27 listopada.
Dalsze prace nad projektem zadeklarowali przedstawiciele klubów PiS, Polska 2050-TD, Lewicy, Konfederacji i koła Razem. Nie występował przedstawiciel klubu PSL-TD, stanowisko złożono do protokołu.
Do poparcia tego projektu przez Konfederację odniósł się w swoich mediach społecznościowych Korwin-Mikke. „Koledzy z KONFEDERACJI! Zawsze uznawaliśmy PiS za partię lewicową. I teraz jesteście w bloku z PiSem, Lewicą, WCzc.Szymonem Hołownią, WCzc.Pawłem Kukizem i RAZEM!!!” – napisał.
„Idziecie do grobu śladami Józefa Piłsudskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jaki to upadek! TAKdlaCPK ? NIEdlaCPK !” – dodał.
Koledzy z KONFEERACJI! Zawsze uznawaliśmy PiS za partię lewicową. I teraz jesteście w bloku z PiSem, Lewicą, WCzc.Szymonem Hołownią, WCzc.Pawłem Kukizem i RAZEM!!! Idziecie do grobu śladami Józefa Piłsudskiego i Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Jaki to upadek!
TAKdlaCPK ? NIEdlaCPK ! https://t.co/YN44sIMzt1— Janusz Korwin-Mikke (@JkmMikke) November 23, 2024
O co chodzi w projekcie?
Projekt zobowiązuje rząd, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, organy administracji rządowej oraz spółkę celową CPK do realizacji programu Centralnego Portu Komunikacyjnego w kształcie i w harmonogramie zawartych w uchwale Rady Ministrów z 24 października 2023 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego – „Program Inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024-2030”.
W projekcie proponuje się zakazać rządowi dokonywania w programie zmian, polegających na zmianie jego celu i zakresu, skutkujących opóźnieniem uruchomienia lotniska i zakończenia budowy linii kolejowej Warszawa-Łódź poza 2030 r. Zgodnie z propozycją, rząd nie mógłby też obniżyć finansowania programu z obligacji.
Projekt zobowiązuje też inne niż rząd podmioty, zaangażowane w projekt, do powstrzymania się „od jakichkolwiek działań prawnych lub faktycznych, które mogłyby bezpośrednio lub pośrednio wpływać negatywnie na realizację Programu (CPK – PAP) w terminach i na zasadach w nim określonych”.
Projekt zawiera też zobowiązanie do przeniesienia całego cywilnego ruchu lotniczego z Lotniska Chopina na lotnisko CPK do 30 czerwca 2031 r. Na Lotnisku Chopina dozwolone byłyby tylko takie inwestycje, które się zwrócą przed końcem 2030 r.