Jak podaje PAP, polski MSZ planuje przywrócenie funkcjonowania polskiej ambasady w Pjongjangu w Korei Północnej. Ambasada zaprzestała swojej działalności i była ewakuowana w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19.
Urzędnicy ministerstwa już pojechali do Pjongjangu z „misją rekonesansową”. O planach ponownego otwarcia polskiej ambasady w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, MSZ poinformowało w komunikacie.
„Wizyta ma charakter techniczno-polityczny i jednym z jej głównych celów jest przywrócenie stałej obecności dyplomatycznej Rzeczypospolitej Polskiej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej” – przekazało ministerstwo.
Wznowienie pracy ambasady nastąpi w tymczasowej siedzibie, przy ograniczonym personelu, a kierownikiem placówki jest zawodowy dyplomata, pracownik MSZ, w randze chargé d’affaires. Wizyta służy zbadaniu stanu technicznego siedziby Ambasady RP w Pjongjangu, co ma przygtować przeprowadzenie niezbędnych prac remontowych.
Ambasada RP w Pjongjangu została ewakuowana w grudniu 2020 r., bo władze Korei Północnej ogłosiły całkowite zamknięcie granic państwowych z powodu epidemii COVID-19. Uznano wówczas, że uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie misji dyplomatycznej.
Obecnie z krajów zachodnich, w Pjongjangu obecna jest wyłącznie Szwecja, która wznowiła działalność swojej placówki dyplomatycznej w KRLD we wrześniu. Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z KRLD od 1948 r. i jest na mocy Koreańskiego Układu Rozjemczego z 27 lipca 1953 r., nawet członkiem Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych.
Korea Północna utrzymuje swoją ambasadę w Polsce od 1948 roku bez przerwy. Poprzednio, oskarżano dyplomatów z KRL-D o pośrednictwo i nadzorowanie „pracy niewolniczej” jej obywateli wysyłanych także do Polski. Ciekawostką jest, że z Koreą Południową mamy relacje dopiero od roku 1989 roku, po obaleniu u nas komunizmu.