Strona głównaWiadomościPolskaSkarbówka ostrzy kły. Coraz więcej kontroli. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary

Skarbówka ostrzy kły. Coraz więcej kontroli. Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary

-

- Reklama -

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary mogą zapłacić przedsiębiorczy Polacy, którzy wynajmują swe mieszkania w ramach najmu krótkoterminowego. Rządzący zapowiadali ukrócenie tego „procederu”, a teraz skarbówka, wykorzystując niejasne przepisy, bierze się za właścicieli mieszkań.

Przypomnijmy, że minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zamieściła na początku października w swoich mediach społecznościowych nagranie, na którym pomstowała na najem krótkoterminowy i przedstawiała propozycje ukrócenia tego „procederu”.

- Reklama -

Czytaj więcej: Skandaliczna propozycja minister od Hołowni. „No i wyłażą z uśmiechniętych komuchy” [VIDEO]

Co prawda rząd jeszcze żadnych zmian nie przeprowadził, ale w mediach pojawiły się doniesienia o rosnącej liczby kontroli, jakie skarbówka przeprowadza u osób oferujących swoje mieszkania pod najem krótkoterminowy, za pośrednictwem takich platform internetowych, jak Booking i Airbnb.

Jak się okazuje fiskus wykorzystuje nieprecyzyjne przepisy, które nie wyjaśniają dokładnie, kiedy taki najem powinien być traktowany jak działalność gospodarcza. Niezwykle „precyzyjnej” odpowiedzi w tym zakresie udzielił resort finansów, według którego „wynajem mieszkań jest jednym z wielu obszarów tematycznych, który znajduje się w zainteresowaniu organów KAS”. O tym, że działalność Polaków jest pod lupą fiskusa, nie trzeba akurat nikogo przekonywać.

Tymczasem eksperci są w tej sprawie podzieleni. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Wynajmu Krótkoterminowego Grzegorz Żurawski ocenia, że wynajmujący w większości powinni zarejestrować działalność gospodarczą. Innego zdania jest doradca podatkowy Przemysław Hinc, według którego jeżeli ktoś wynajmuje jedno lub dwa mieszkania, które sam obsługuje, to mamy do czynienia z najmem prywatnym.

„Niejasność przepisów powoduje, że decyzje urzędników skarbowych często są subiektywne i nieprzewidywalne” – czytamy na portalu radiozet.pl. Działalność skarbówce ułatwiają inwigilacyjne przepisy obowiązujące od zeszłego roku, zgodnie z którymi platformy internetowe są zobowiązane do automatycznego przekazywania danych osób wynajmujących swoje mieszkania.

Najnowsze