Strona głównaWiadomościŚwiatSzef ONZ "persona non grata" w Izraelu. Dostał zakaz wjazdu za zbyt...

Szef ONZ „persona non grata” w Izraelu. Dostał zakaz wjazdu za zbyt małe potępienie Iranu

-

- Reklama -

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Kac ogłosił w środę, że uznał sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa za persona non grata i zabronił mu wjazdu do kraju za brak „jednoznacznego potępienia” Iranu za wtorkowy nalot na Izrael.

„Każdy, kto nie jest w stanie jednoznacznie potępić okrutnego ataku Iranu na Izrael, tak jak zrobiło to niemal każde państwo świata, nie zasługuje na to, by móc postawić stopę na izraelskiej ziemi” – napisał Kac w mediach społecznościowych.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Jak dodał, Guterres do tej pory „nie potępił masakr i okrucieństw seksualnych popełnionych przez morderców z Hamasu 7 października ani nie podjął żadnych wysiłków zmierzających do uznania go za organizację terrorystyczną”.

Europa Suwerennych Narodów

„Sekretarz generalny, który wspiera terrorystów, gwałcicieli i morderców z Hamasu, Hezbollahu, Huti, a teraz z Iranu (…) zostanie zapamiętany jako plama na honorze ONZ”– podsumował Kac.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Iran wystrzelił we wtorek na Izrael ponad 180 rakiet balistycznych, większość została zestrzelona przez obronę powietrzną. Teheran oświadczył, że nalot był zemstą za zabicie przez Izrael przywódców Hamasu i Hezbollahu, oraz zapowiedział kolejne ataki w przypadku zbrojnej odpowiedzi Izraela, który już ogłosił, że zareaguje na wtorkowe uderzenie.

Guterres napisał we wtorek w serwisie X, że „potępia konflikt na Bliskim Wschodzie, który rozszerza się wraz z kolejnymi eskalacjami”.

Sekretarz generalny ONZ był już wcześniej krytykowany przez izraelską dyplomację, m.in. za wystąpienie przed Radą Bezpieczeństwa ONZ 24 października 2023 r. Guterres powiedział wówczas, że „jednoznacznie potępił przerażające i niemające precedensu akty terroru popełnione przez Hamas 7 października; nic nie może usprawiedliwić celowego zabijania, ranienia i porywania cywilów”. Następnie dodał, że „atak Hamasu nie wydarzył się w próżni” i trzeba pamiętać, że Palestyńczycy są od 56 lat poddawani „dławiącej okupacji”, a „przerażające ataki nie mogą usprawiedliwiać zbiorowego karania Palestyńczyków”.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu na południowy Izrael, w którym zabito blisko 1200 osób, a 251 porwano. W odpowiedzi Izrael rozpoczął wojnę przeciwko tej rządzącej Gazą organizacji terrorystycznej. Według lokalnych władz medycznych zginęło w niej dotąd ponad 41,6 tys. Palestyńczyków, głownie cyili, kobiet i dzieci. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje na niej kryzys humanitarny, większość mieszkańców stała się wewnętrznymi uchodźcami.

Źródło:PAP

Najnowsze