W czwartek 26 września grupy polityczne w Brukseli przedstawiały swoich kandydatów do prestiżowej nagrody im. Sacharowa, przyznawanej co roku przez Parlament Europejski obrońcom praw człowieka i wolności słowa.
Partie prawicy poparły kandydaturę Elona Muska za za jego wkład w „wolność słowa i wypowiedzi”. Miliardera zgłosiła grupa skupiająca m.in. francuskie Zjednoczenie Narodowe i jej przewodniczący Jordan Bardella.
Za kandydaturą Elona Muska opowiedziały się w PE grupy „Patrioci” i „Europa Suwerennych Narodów”. W tym kontekście trzeba przypomnieć, że Musk jest w otwartym konflikcie z Komisją Europejską, która chce nałożyć na jego „X” gigantyczną karę za ewentualne naruszenia nowego rozporządzenia KE dotyczącego usług cyfrowych.
„To nie jest lekceważenie Komisji” – przekonywał eurodeputowany grupy Patrioci Thierry Mariani, który tłumaczył, że Elon Musk stara się stworzyć na X „prawdziwie wolną i niezależną debatą”, czasach kiedy „wolność słowa jest zagrożona przez progresywne ideologie i fundamentalistyczny islam”.
Pomysłu nie poparła grupa ECR, do której należy PiS. Europejscy „Konserwatyści i Reformatorzy” zgłosili niedoszłego prezydenta Wenezueli Edmundo Gonzáleza Urrutię, który uciekł z kraju po sfałszowanych wyborach przez lewicowego dyktatora Nicolasa Maduro. Parlament Europejski głosował niedawno w Strasburgu nad symboliczną uchwałą uznającą Urrutię za „prawowitego i demokratycznie wybranego prezydenta”.
Centrolewicowe Renew Europe i socjaldemokraci z lewicy opowiedzieli się już bardziej „postępowo” za organizacjami feministycznymi z Izraela i Palestyny, które działają na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie. Zieloni z kolei popierali Gubada Ibadoghlu, ekonomistę i aktywistę przetrzymywanego w Azerbejdżanie, a radykalna grupa „lewicowa” zaproponowała „Dziennikarzy w Palestynie”, w tym kilku dziennikarzy, którzy zginęli podczas wojny w Gazie.
Głosowanie w celu wybrania trzech finalistów odbędzie się 17 października, a ogłoszenia laureata należy oczekiwać 24 października. Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 18 grudnia. W ubiegłym roku nagrodę przyznano Mahya Amini, młodej Kurdyjce, która zmarła w 2022 r. po pobiciu przez Strażników Rewolucji oraz ruchowi „Woman Life Freedom”.