Zbiornik Racibórz Dolny został otwarty w 2020 roku i ma za zadanie uchronić Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zbiornik docelowo ma pomieścić nawet 185 mln m3 wody.
Zbiornik Racibórz Dolny został stworzony z myślą o takiej krytycznej sytuacji, z jaką mamy obecnie do czynienia.
Tama, która może zatrzymać nawet 183 mln m3 wody, czyli, może pomieścić 3,6 tys. boisk piłkarskich lub 226 Pałaców Kultury i Nauki, zaczyna pracę, gdy przepływ na Odrze przekracza już 1210 m3/s.
Tak się właśnie stało. Jak informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – zbiornik już pracuje i zbiera nadmiar wody.
„Zbiornik Racibórz Dolny uruchomiony! Od ok. godz. 4.20 przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry. Opuszczamy zasuwy budowli przelewowo-spustowej. Chronimy Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław i mniejsze miejscowości💪#StopPowodzi Czuwamy nad przebiegiem operacji” – podaje RZGW.
Zbiornik Racibórz Dolny uruchomiony! Od ok. godz. 4.20 przyjmuje wezbrane wody rzeki Odry. Opuszczamy zasuwy budowli przelewowo-spustowej. Chronimy Kędzierzyn-Koźle, Opole, Wrocław i mniejsze miejscowości💪#StopPowodzi Czuwamy nad przebiegiem operacji: https://t.co/1oL63eHf7V pic.twitter.com/kZzIuHPM8d
— RZGW w Gliwicach (@RZGWwGliwicach) September 15, 2024
– Zbiornik Racibórz powinien przyjąć wszystko i miasta takie jak Opole, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice i Wrocław będą bezpieczne – oznajmiła prezes Wód Polskich, Joanna Kopczyńska.
– Musimy być przygotowani, że zbiornik Racibórz musi przyjąć dużo wody, która idzie Olzą, wodę, która idzie Odrą, ale mamy również informacje strony czeskiej, dotyczące chociażby tego, co dzieje się w Bohuminie. Ten zbiornik powinien nam tę falę przyjąć i spłaszczyć – zaznaczyła Kopczyńska.
Zbiornik Racibórz Dolny to największa tego typu konstrukcja w Polsce i jedna z największych w Europie. Tama jest tak imponująca, że w ostatnich latach stała się atrakcją turystyczną.