Strona głównaWiadomościPolitykaDJ Nitras i DJ Szłapka na cenzurowanym. Jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia...

DJ Nitras i DJ Szłapka na cenzurowanym. Jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia

-

- Reklama -

Poseł klubu PiS Marcin Romanowski (Suwerenna Polska) poinformował w poniedziałek, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia m.in. przez ministra sportu Sławomira Nitrasa i ministra ds UE Adama Szłapkę, w związku z ich – jak stwierdził – „bulwersującymi i wulgarnymi zachowaniami”.

Stojących za konsolą DJ-ską Szłapkę i Nitrasa widać na zamieszczonym w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu z imprezy w Olsztynie, na której co najmniej kilkudziesięciu młodych ludzi ze słuchawkami na uszach, podczas silent disco skanduje hasło „***** PiS”.

- Reklama -

Romanowski poinformował, że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia wykroczenia opisanego w art. 141 Kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym, „kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”. Zawiadomienie obejmuje oprócz ministrów Nitrasa i Szłapki, także radnego warszawskiej dzielnicy Wawer Mikołaja Wasiewicza, który startował z listy KO oraz innych „nieustalonych osób”.

„W trakcie odbywającego się w dniach 23-29 sierpnia […] wydarzenia Campus Polska Przyszłości 2024 doszło do naruszenia porządku publicznego w związku z używaniem licznych wulgaryzmów przez uczestników wydarzenia w trakcie tzw. silent disco i publicznym śpiewaniem pełnej wulgaryzmów piosenki Cypisa +***** PiS+ […]” – napisał Romanowski w zawiadomieniu.

Poseł dodał, że nagranie fragmentu zdarzenia upublicznione zostało m.in. przez Wasiewicza, który w nim uczestniczył. Dodał, że radny co prawda usunął nagranie ze swojego konta na X, jednak później „bronił publicznego używania i prezentowania słów nieprzyzwoitych, określając te działania jako +networking i integracja uczestników+”. Według Romanowskiego, Wasiewicz upublicznienie zdarzenia motywował „chęcią pokazania spontanicznej reakcji młodych ludzi, a usunięcie wpisu uzasadniał motywem uniknięcia politycznego ataku na Campus ze strony PiS”.

W związku z tym, że „informacje o faktach mających znaczenie dla wyjaśnienie przedmiotowej sprawy powziął ze środków komunikacji społecznej” Romanowski wniósł o rezygnację z przesłuchania go w charakterze świadka.

Romanowski stwierdził, że tylko prawny sposób działania i stanowcza reakcja jest w stanie powstrzymywać „tego typu karygodne zachowania”. „To środowisko, ci ludzie, reagują tylko na nacisk opinii społecznej i na zdecydowane działania o charakterze prawnym” – uznał. Dodał, że w polskiej przestrzeni publicznej nie może być miejsca na tego typu „agresywne i wulgarne zachowania, które dyskryminują, poniżają i starają się marginalizować znaczną część polskiego społeczeństwa”.

Sam Nitras, a także inicjator Campusu Polska Przyszłości Rafał Trzaskowski, tłumaczyli się naiwnie, że młodzi ludzie, którzy podczas niedzielnego silent disco śpiewali wulgarną piosenkę zostali poproszeni, by tego nie robili, że była natychmiast reakcja, i że młodzi ludzie zostali poproszeni, by zachowywali się grzeczniej.

(PAP)

Najnowsze