Już od stycznia Polacy na własnej kieszeni odczują skutki unijnej dyrektywy. Chodzi o nowy system kaucyjny, który doprowadzi do wzrostu cen opakowań jednorazowych i wielorazowych.
Dyrektywa 2019/904 ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko odbije się na naszych portfelach. Nakłada ona na państwa członkowskie UE obowiązek ograniczenia odpadów z tworzyw sztucznych. A do tego ma służyć m.in. system kaucyjny.
6 czerwca 2024 roku rząd Donalda Tuska przyjął projekt dostosowujący polskie prawo do unijnej dyrektywy. Choć rozporządzenie obowiązuje od 31 lipca, to jego zapisy wejdą w życie od stycznia 2025 r. Do przyszłego roku przedsiębiorcy i konsumenci mają przygotować się do zmian.
Zgodnie z nowymi przepisami wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz na szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra, a także na metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z 8 lipca zakłada, że kaucja dla plastikowych butelek i puszek metalowych wyniesie 50 groszy, a dla szklanych butelek wielorazowego użytku – 1 zł. Portal Interia wskazuje jednak, że na tym wysokość kaucji może się nie skończyć. Zgodnie bowiem z art. 40m ust. 2 ustawy z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi maksymalna wysokość kaucji to 2 zł.
Unijna dyrektywa nie tylko uderzy Polaków po kieszeniach. Wprowadza także nowe obowiązki dla przedsiębiorców i konsumentów. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją i dystrybucją napojów będą musiały m.in. współpracować z operatorami systemu takimi jak Zwrotka czy PolKa. Kaucje będą musiały być uwzględnione w operacjach finansowych i logistycznych firmy, a to może oznaczać dodatkowe koszty, także inwestycje w nowe technologie.
Co więcej, nowe przepisy będą problematyczne także dla sklepów, ponieważ konsumenci będą mogli zwracać opakowania bez okazywania paragonów. Właściciele sklepów będą zatem musieli znaleźć miejsce na przechowywanie pustych opakowań. Chodzi o sklepy powyżej 200 metrów kwadratowych. Mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Żeby odzyskać kaucję, konsumenci będą musieli oddać opakowanie w stanie nienaruszonym.