Strona głównaWiadomościPolskaDeutsche Bahn czai się na sprzęt PKP Cargo? Spółka odpowiada

Deutsche Bahn czai się na sprzęt PKP Cargo? Spółka odpowiada

-

- Reklama -

Ponoć Niemcy interesują się wykupieniem sprzętu po PKP Cargo. Spółka dementuje te doniesienia. Całej sprawy w ogóle by nie było, gdyby PKP było prywatne i działało na zasadach wolnego rynku.

PKP Cargo jest największym kolejowym przewoźnikiem towarowym w Polsce. Jako Grupa oferuje usługi logistyczne, łącząc transport kolejowy, samochodowy i morski. Realizuje przewozy towarowe na terenie Polski oraz Czech, Słowacji, Niemiec, Austrii, Holandii, Węgier, Litwy i Słowenii. PKP Cargo to spółka giełdowa, w której PKP SA ma 33 proc. udziałów.

- Reklama -

W lipcu zarząd PKP Cargo zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę spółki. Mają one objąć do 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych.

25 lipca Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne spółki. Dziennikarz TV Republika, Michał Jelonek, napisał w mediach społecznościowych, że „zgodnie z ustawą PKP Cargo nie ma zdolności upadłościowej, więc spółka nie może przestać funkcjonować, ale może stracić płynność finansową. Z majątku zostanie utworzona masa sanacyjna, co pozwoli na wyprzedaż chociażby zakładów utrzymania taboru czy elementów taboru – wagonów lokomotyw”.

Dalej Jelonek pisze, że „jednocześnie spółka straci zdolność operacyjną do zawierania nowych kontraktów i realizacji obecnych. Na rynku czeka Deutsche Bahn, które skupi majątek za grosze i przejmie wykwalifikowanych pracowników. DB Cargo już zaczęło „inwentaryzację”. Pracownicy niemieckiej spółki jeździli po zakładach, żeby zobaczyć co można przejąć. Dotarłem do notatki, która wyciekła z zakładu PKP Cargo”.

Spółka dementuje

„Informacja rozpowszechniana przez Dyrektora Wschodniego Zakładu Spółki w Lublinie i powielana przez wybrane media, o wizycie przedstawiciela Deutsche Bahn, rzekomo w celu «inwentaryzacji» majątku Spółki, który można przejąć, jest nieprawdziwa” – pisze w odpowiedzi spółka PKP Cargo na X.

„Informujemy, iż rozpowszechnianie nieprawdziwych i szkodliwych dla Spółki PKP CARGO S.A. informacji na temat rzekomej jej likwidacji czy prób przejęcia jej majątku przez obcy kapitał spotka się ze stanowczą reakcją zespołu prawnego PKP CARGO S.A.” – czytamy dalej.

PKP do prywatyzacji!

Całe zamieszanie wokół PKP nie miałoby miejsca, gdyby od początku była to spółka prywatna, a nie państwowa.

Nie ma żadnych poważnych powodów, by państwo trudniło się przewozem ludzi i towarów. Usługi kurierów, kierowców czy linii samolotowych pokazują, że wolny rynek sprawdza się w tym sektorze doskonale.

Najnowsze