Razem ze strefami czystego transportu w Polsce pojawiły się nowe znaki i nowe mandaty. Kary mogą wynieść nawet 500 złotych.
1 lipca 2024 roku w Warszawie pojawiła się strefa czystego transportu, którą można także nazywać strefą wolną od uboższych kierowców. Do tej strefy nie wjadą bowiem posiadacze starszych samochodów – benzynowych wyprodukowanych przed 1997 rokiem i diesli wyprodukowanych przed 2005 rokiem.
Na stronie warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich czytamy, że strefa obejmie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. Na tym obszarze ograniczony zostanie wjazd pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin. Dzięki temu w mieście spadnie ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawi się stan zdrowia jego mieszkańców.
- Ograniczony zostanie wjazd pojazdów z silnikiem benzynowym (w tym LPG) starszych niż 27 lat lub niespełniających normy Euro 2 oraz pojazdów z silnikiem Diesla (w tym LPG) starszych niż 19 lat lub niespełniających normy EURO 4.
- Przez pierwsze 3,5 roku zwolnieni z nich będą mieszkańcy stolicy (osoby zameldowane) rozliczający w niej podatki. Wymogi będą więc dotyczyły tylko 3 proc. pojazdów w Warszawie.
- Sprawdź, czy Twoje auto jest również zwolnione z wymogów. Seniorzy (ukończone 70 lat do 31 grudnia 2023 r.) i osoby z niepełnosprawnością (posiadacze europejskiej karty parkingowej) będą zwolnieni bezterminowo, co potwierdzi specjalna nalepka. Takie osoby nie muszą jednocześnie być mieszkańcami Warszawy i rozliczać w niej podatków.
Łącznie SCT obejmie obszar 37 km kw., czyli 7 proc. powierzchni stolicy. Ulice graniczne będą znajdowały się poza strefą czystego transportu. - Informacje na temat SCT drogą telefoniczną można uzyskać pod numerem 19 115 obsługiwanym przez Miejskie Centrum Kontaktu. W to samo miejsce można też kierować pytania i uwagi za pomocą panelu online, aplikacji mobilnej, chatu lub wiadomości e-mail.
Ponadto na stronie ZDM czytamy:
„Samochody spełniające wymogi SCT od 1 lipca 2024 r., czyli ok. 97 procent wszystkich pojazdów, nie potrzebują posiadać żadnej nalepki, a ich właściciele nie muszą wypełniać żadnych dodatkowych dokumentów.
Z kolei osoby zwolnione z wymogów SCT w Warszawie mogą od początku czerwca złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę przez internetotwiera się w nowej karcie oraz stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich”.
Warszawa jest pierwsza, ale strefy mogą już niedługo wprowadzić także Kraków, Wrocław, Szczecin, Kielce, Gliwice, Poznań, Toruń, Lublin i Rzeszów. Dlatego warto wiedzieć, co grozi za zignorowanie znaku D-54, który wyznacza strefę czystego transportu.
W Warszawie służby już ruszają z kontrolami. – Kontrole wjazdów do Strefy Czystego Transportu prowadzone są przez strażników miejskich wspólnie z pracownikiem Zarządu Dróg Miejskich – powiedział portalowi dziennik.pl Sławomir Smyk, rzecznik prasowy straży miejskiej w Warszawie. – Patrol jedzie w wyznaczone miejsce, gdzie pracownik ZDM ustawia kamerę oraz sprzęt monitorujący. W chwili rozpoczęcia działań strażnicy obserwują monitor, na którym wyświetlany jest obraz z kamery. System posiada połączenie z bazą CEPiK. Kamera z ok. 200 m odczytuje numery rejestracyjne, system analizuje dane i przekazuje informacje o tym, czy pojazd jest uprawniony do wjazdu do strefy – wyjaśnił.