Instytut Oswaldo Cruz wykrył w zachodniej części Rio de Janeiro skażenie rekinów kokainą i jej metabolitem, benzoiloekgoniną. Badacze wyjaśniają, że wskazuje to na duże ilości narkotyku spożywanego w mieście i wyrzucanego do morza wraz ze ściekami.
Brazylia jest jednym z największych światowych konsumentów kokainy, a narkotyk przedostaje się do środowiska morskiego wraz ze ściekami. Badanie przeprowadzone przez Laboratorium Oceny i Promocji Zdrowia Środowiskowego wykazało obecność kokainy u 13 zwierząt z gatunku Rhizoprionodon lalandii, popularnie zwanego rekinem brazylijskim. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Science of the Total Environment”.
U 12 zwierząt wykryto główny metabolit kokainy, powstający w wyniku jej metabolizmu w organizmie. Odławianie przeprowadzono w sąsiedztwie Recreio dos Bandeirantes, w zachodniej części Rio de Janeiro, w okresie od września 2021 r. do sierpnia 2023 r.
— Podobnie jak u ludzi, wątroba rekina jest organem metabolizującym. Wszystko, co zostanie spożyte, jest przetwarzane przez wątrobę, a następnie wydalane. Ku naszemu zdziwieniu, wyższe stężenia kokainy stwierdzono w mięśniach, które stanowią tkankę akumulacyjną, co może sygnalizować obfitość tej substancji w środowisku morskim – podkreśla Enrico Mendes Saggioro.
Zdaniem ekspertów średni poziom kokainy wykryty u rekinów był wyższy niż u innych zwierząt. Teraz naukowcy chcą pobrać i przeanalizować próbki wody oraz innych zwierząt z tego i innych regionów wybrzeża Rio de Janeiro.
— Badania w Brazylii wykazały już skażenie kokainą wody i kilku organizmów wodnych, np. małży. Nasza analiza jako pierwsza wykazała tę substancję u rekinów – opisuje farmaceuta Enrico Mendes Saggioro, jeden z badaczy odpowiedzialnych za to bezprecedensowe odkrycie, wraz z biolog Rachel Ann Hauser-Davis z Laboratorium Oceny i Promocji Zdrowia Środowiskowego MKOl.