Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO – to główne tematy wtorkowej rozmowy szefów MSZ Polski i Niemiec Radosława Sikorskiego i Annaleny Baerbock.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock we wtorek w Warszawie, w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Jak przekazało MSZ w mediach społecznościowych, rozmowa dotyczyła m.in. gestu zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeby dalszego wspierania Ukrainy oraz szczytu NATO.
Wtorkowe konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami powszechnie postrzegane są jako nowe otwarcie w relacjach między oboma krajami. Z informacji PAP wynika, że strona niemiecka może ogłosić inicjatywę dotyczącą świadczeń dla żyjących jeszcze Polaków poszkodowanych w II wojnie światowej.
Ostatnie konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami odbyły się w 2018 r. z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura takich rozmów.
W ramach 🇵🇱🇩🇪 konsultacji międzyrządowych w Warszawie, min. @sikorskiradek spotkał się z min. SZ 🇩🇪 @ABaerbock.
Rozmowa dotyczyła m. in.:
✔️ gestu zadośćuczynienia wobec 🇵🇱 za szkody i straty wywołane 🇩🇪 agresją i okupacją
✔️ potrzeby dalszego wspierania 🇺🇦
✔️ szczytu NATO. pic.twitter.com/RbZk3HXh0k— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) July 2, 2024