Hiszpańska minister ds. równouprawnienia Ana Redondo nazwała „hieną” prezydenta Argentyny Javiera Mileia podczas piątkowego mitingu w ramach kampanii do wyborów europejskich w mieście Valladolid, na północy kraju.
– To jest hiena. Hiena, która się śmieje z nas wszystkich. (…) Poprzez swoje wystąpienie chce on nam powiedzieć: „Niech wróci prawo dżungli!” – powiedziała minister lewicowego gabinetu premiera Pedro Sancheza.
Deklaracje minister Redondo to kolejna odsłona oskarżeń i obraźliwych słów pomiędzy hiszpańskimi i argentyńskimi politykami najwyższego szczebla. Wcześniej hiszpański minister transportu Oscar Puente stwierdził, że Milei „zażywa substancje”.
Minister Redono podczas swojego przemówienia przypomniała o niedzielnym wystąpieniu Javiera Mileia podczas kongresu partii prawicowych Europa Viva 24 w madryckim Pałacu Vistalegre. Argentyński prezydent nie wymieniając z nazwiska premiera Hiszpanii nawiązał do pięciodniowej przerwy Sancheza w wypełnianiu zadań szefa rządu, po uruchomieniu w kwietniu przez sąd w Madrycie sprawy przeciwko jego żonie Begony Gomez o domniemany udział w korupcji.
– Co za klasa ludzi przyklejonych do władzy (…). Nawet jeśli ma skorumpowaną żonę, brudzi się i bierze pięć dni, aby to przemyśleć – powiedział Milei podczas madryckiej imprezy, w której uczestniczyło ponad 11 tys. osób.
W związku ze słowami Mileia szef hiszpańskiego MSZ Jose Manuel Albares wezwał dwukrotnie argentyńskiego prezydenta do przeproszenia premiera Sancheza i jego żony grożąc zerwaniem stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami.
Rzecznik prasowy prezydenta Argentyny Manuel Adorni w odpowiedzi stwierdził, że przeprosin ze strony Mileia nie będzie. Przypominał też o obraźliwych wobec argentyńskiego przywódcy słowach innych członków rządu Sancheza.
We wtorek Albares ogłosił wycofanie ambasadorki Hiszpanii z Argentyny Marii Jesus Alonso, precyzując, że decyzja jest „definitywna”. W jej miejsce placówką dyplomatyczną w Buenos Aires pokieruje charge d’affaires.
W kwietniu sąd w Madrycie uruchomił dochodzenie przeciwko żonie premiera Sancheza w związku z jej domniemanym udziałem w korupcji oraz korzystaniem z wpływów politycznych, dzięki którym miała ona rozwijać swoją aktywność biznesową. 17 maja prowadzący sprawę dotyczącą Begony Gomez sędzia Juan Carlos Peinado przesłuchał pierwszych świadków.