Strona głównaWiadomościPolitykaKonfederacja wzywa Bodnara do wycofania się z TEJ decyzji. "Nikt tego nie...

Konfederacja wzywa Bodnara do wycofania się z TEJ decyzji. „Nikt tego nie wymaga, nikt tego nie oczekuje” [VIDEO]

-

- Reklama -

Wzywamy ministra sprawiedliwości Adama Bodnara do wycofania się z nielegalnej, niepotrzebnej i głęboko szkodliwej decyzji o przystąpieniu Polski do systemu Prokuratury Europejskiej – mówili w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie politycy Konfederacji.

W poniedziałek w Sejmie z udziałem polityków Konfederacji – Michała Wawera oraz Jacka Wilka odbyła się konferencja prasowa pt. „Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej to ograniczenie suwerenności”. W ubiegły piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że podpisał dokumenty o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej. – Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej, to przełomowy krok dla polskiego wymiaru sprawiedliwości – podkreślił.

- Reklama -

W ocenie Wawera, decyzja o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej jest „nielegalna”.

Zgodnie z polską konstytucją przeniesienie kompetencji polskiego państwa do organizacji międzynarodowej wymaga ratyfikacji przez Sejm, większością dwóch trzecich głosów (ustawowej liczby posłów – PAP), a następnie ratyfikacji przez Senat. Taka procedura nie została dochowana, co więcej w ogóle ta decyzja nie została ratyfikowana w polskim Sejmie, została podjęta po prostu, jako własna decyzja ministra sprawiedliwości czy też rządu Donalda Tuska, z połamaniem polskiej konstytucji, w taki sam sposób, jak robił to rząd premiera Mateusza Morawieckiego, zaledwie kilka miesięcy temu – mówił polityk Konfederacji.

Wskazał, że „zgoda na przeniesienie kompetencji należących dotąd do polskiej prokuratury na poziom Prokuratury Europejskiej jest właściwie zgodą blankietową, która będzie pozwalała UE sięgać po kolejne kompetencji, bez pytania już państwa polskiego, o zgodę”.

Jego zdaniem, decyzja dot. przyłączenia się do tego systemu jest decyzją „głęboko szkodliwą”. – Głęboko szkodliwą dlatego, że nie jest to decyzja, która by jasno dzieliła kompetencje pomiędzy te należące do Prokuratury Europejskiej i do prokuratury polskiej – tłumaczył polityk Konfederacji.

Z tych przyczyn wzywamy ministra sprawiedliwości do wycofania się z nielegalnej, niepotrzebnej i głęboko szkodliwej decyzji o przystąpieniu Polski do systemu Prokuratury Europejskiej. Nie musimy być w tej sprawie europejskimi prymusami, nikt tego nie wymaga, nikt tego nie oczekuje – powiedział poseł Konfederacji.

Skierowanie do premiera Donalda Tuska wniosku o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej było jedną z pierwszych decyzji, jaką podjął minister Bodnar po objęciu resortu. 27 grudnia wniosek ministra sprawiedliwości został zaakceptowany na posiedzeniu Rady Ministrów. Również Parlament przeprowadził proces opiniodawczy co do rządowej decyzji – najpierw na posiedzeniu 28 grudnia 2023 r. sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej, a następnie – 3 stycznia 2024 r. senacka Komisja Spraw Unii Europejskiej wydały pozytywne opinie na temat przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej.

Komisja Europejska ma cztery miesiące, na to, by uznać notyfikację naszego kraju lub zgłosić ewentualne zastrzeżenia.

Prokuratura Europejska to niezależny organ Unii Europejskiej, działający od 1 czerwca 2021 r., którego utworzenie zostało przewidziane w Traktacie Lizbońskim. We wzmocnionej współpracy (to mechanizm przewidujący, że dany kraj przystępuje do EPPO na skutek działań swojego rządu i nie wymaga to zmian w jego prawodawstwie – przyp.) w zakresie Prokuratury Europejskiej uczestniczą aktualnie 22 państwa członkowskie. Pomijając Irlandię i Danię, które co do zasady nie biorą udziału w budowaniu traktatowej „unijnej przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości”, jedynymi państwami Unii, które nie biorą udziału w tej współpracy są: Polska, Węgry i Szwecja.

Źródło:PAP

Najnowsze