Ostrołęcka policja prowadzi postępowanie, które dotyczy jednego z komentarzy w sieci, w którym użyto słowa „murzyn”. Chodzi o podejrzenie znieważenia na tle przynależności rasowej. Funkcjonariusze próbują ustalić tożsamość autora.
O sprawie donosi lokalny portal eostroleka.pl. Jak podaje, policja próbuje ustalić dane osoby, która zamieściła w internecie komentarz ze słowem „murzyn”.
„Szczegółowej treści komentarza podawać nie będziemy, ale możemy dodać, że nie była to zbyt merytoryczna wypowiedź. Autor tego «dzieła» ma najwidoczniej specyficzne poczucie humoru, w dodatku w swoim wpisie sam wywołał policję «do tablicy». Teraz zapewne będzie miał okazję osobiście zapytać o to, o co pytał w komentarzu” – czytamy.
Wydział Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie komentarza. Portal eostroleka.pl zapytał funkcjonariuszy o szczegóły sprawy oraz m.in. skalę podobnych spraw prowadzonych w bieżącym roku.
Rzecznik ostrołęckiej policji nadkom. Tomasz Żerański podkreślił, że policja nie może udzielać szczegółowych informacji dotyczących konkretnych postępowań przygotowawczych. Jednocześnie potwierdził, że prowadzone są obecnie dwa postępowania dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym na tle rasowym.
– Obydwa postępowania zostały wszczęte na wniosek. Tego rodzaju postępowania mają na celu ustalenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa, jeśli tak, kto jest jego sprawcą – stwierdził nadkom. Żerański.
Policjant podkreślił również, że służby na bieżąco monitorują internet. – Policja na bieżąco monitoruje treści publikowane zarówno w mediach, jak i w portalach społecznościowych pod kątem wpisów oraz materiałów mogących stanowić przestępstwa lub wykroczenia – powiedział.
Przyznał też, że niejednokrotnie postępowania karne lub postępowania w sprawach o wykroczenia były wszczynane po ujawnieniu przez policjantów komentarzy w internecie.
