Trzy osoby straciły życie, a pięć odniosło obrażenia w poniedziałek w strzelaninie, do której doszło w szkole w środkowej części Filipin – poinformowała policja. Dodała, że zatrzymano jednego podejrzanego, a drugi pozostaje na wolności.
Do strzelaniny doszło ok. godz. 9 lokalnego czasu (ok. godz. 3 czasu polskiego) w San Jose National High School w mieście Tacloban w prowincji Leyte.
Jak przekazała policja, ranni zostali przewiezieni do pobliskich szpitali, a do szkoły wysłano dodatkowe siły policyjne, aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom, pracownikom, rodzicom oraz okolicznym mieszkańcom. Władze wezwały mieszkańców do nierozpowszechniania niepotwierdzonych informacji oraz współpracy z organami śledczymi.
Agencja Reutera zauważyła, że strzelaniny w szkołach zdarzają się na Filipinach dość rzadko, choć przypomina, że w lipcu 2022 r. uzbrojony mężczyzna otworzył ogień podczas uroczystości ukończenia studiów prawniczych na Uniwersytecie Ateneo de Manila w Quezon City, zabijając trzy osoby, w tym byłą burmistrzynię miasta Lamitan, Rose Furigay.
