170 dokonanych egzekucji osób skazanych na karę śmierci w 2023 r. stawia Arabię Saudyjską w czołówce krajów wykonujących karę główną. Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w Królestwie stracono 170 skazanych, w porównaniu do 147 w 2022 r. Rok temu było głośno jednak w związku z wykonaniem kary śmierci wobec 81 skazanych w ciągu jednego dnia
Rekordowy był tu rok 2019 r., kiedy to odnotowano liczbę 187 egzekucji. W tym roku ostatnie egzekucje miały miejsce jeszcze w niedzielę 31 grudnia. Wykonano je na Saudyjczykach skazanych za morderstwa. Dwie egzekucje wykonano w Tabouk (na północy), jedną w stołecznym Rijadzie i jedną w Jazane (południe).
Na 170 wydanych i wykonanych kar śmierci, 33 przypadki dotyczyły osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”. Na liście jest także dwóch żołnierzy skazanych za „zdradę stanu”.
Kontrowersje na świecie budzi sposób egzekucji, który na ogół polega na ścięciu głowy. Władze tłumaczą to zgodnością „z szariatem” (prawem islamskim) i podkreślają walor odstraszania przestępców.
Według Rijadu, kara główna jest konieczne do „utrzymania porządku publicznego”. Według różnych danych, Arabia Saudyjska, razem z Chinami i Iranem, znajduje się w pierwszej trójce krajów, w których wykonuje się najwięcej wyroków śmierci na świecie.
Częstym powodem wydawania kar śmierci w kilku krajach są narkotyki. Według Amnesty International tylko w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku co najmniej 173 osoby zostały skazane na śmierć za przestępstwa związane właśnie z narkotykami.
Ostatnio z tego powodu, Iran dokonał egzekucji na dziewięciu osobach, które zostały skazane na śmierć przez powieszenie. Trzech skazanych powieszono „w ciągu ostatnich kilku dni” w więzieniu w prowincji Ardabil w północno-zachodniej części kraju za „zakup i transport heroiny oraz opium” – podała oficjalna irańska agencja informacyjna Irna. Pozostałych sześciu stracono za „handel „metamfetaminą, heroiną i konopiami indyjskimi”.