Strona głównaWiadomościPetycja o ogłoszenie Światowego Dnia Przeciwko Antysemityzmowi

Petycja o ogłoszenie Światowego Dnia Przeciwko Antysemityzmowi

-

- Reklama -

Taki dzień miałby przypaść na 7 października, rocznicę ataku Hamasu na Izrael. Inicjatorem petycji w tej sprawie jest mieszkający we Francji pisarz żydowskiego pochodzenia, urodzony w Warszawie Marek Halter. Jego pomysł uzyskał już poparcie wielu osobistości życia publicznego.

Francja jako miejsce powstania takiej inicjatywy specjalnie nie dziwi. Mieszka tu największa diaspora żydowska w Europie, a wojna w Gazie wywołała nasilenie się w tym kraju „aktów” antysemityzmu. Stąd apel o ogłoszenie 7 października Światowym Dniem Przeciw Antysemityzmowi.

- Reklama -

Marek Halter, tłumaczy, że nagłośnił ten pomysł, po tym jak „kontaktowało się z nim kilku młodych ludzi, w większości ze środowisk imigranckich, oburzonych wydarzeniami z 7 października na granicy z Gazą”. „Przyznam, że wstyd mi, że sam na to nie wpadłem” – mówił pisarz.

W petycji można przeczytać, że „Odrzucenie Żyda po raz kolejny staje się jedyną odpowiedzią na frustracje polityczne i społeczne, które krążą w naszych społeczeństwach. (…) Nienawiść do innego, nienawiść do Żyda znów działa”.

Petycję podpisali już m.in. Bernard Kouchner (b. minister spraw zagranicznych, eutanazista, b. socjalista), Luc Ferry (mason i b. minister edukacji), aktorka Juliette Binoche (jej matka byłą polską Żydówką), czy aktor Michel Boujenah (Żyd urodzony w Tunezji, który w październiku 2023 r. porównywał wojnę z Hamasem do wojny z III Rzeszą i mówił, że ​​„nie ma palestyńskich szkód ubocznych”).

Sam Marek Halter uważa, że ​​„odrzucenie Żyda dzieje się ponownie”, co przypomina sytuację „przed II wojną światową”. Dodaje, że taki „Światowy dzień” ma chronić „przed najgorszym” i apeluje o wsparcia tej idei. Inicjatywa łączenia obecnej krytyki państwa Izrael i bieżących wydarzeń z Holocaustem może się jednak okazać taktyką mocno błędną. „Historyczny” parasol ochronny nad Izraelem okazuje się już mocno dziurawy, a immunitet wynikający z II wojny światowej topnieje. Wspomniana inicjatywa Haltera może się przyczynić tylko do jego dalszej erozji.

Źródło:France Info

Najnowsze