Strona głównaWiadomościPolitykaKolejny wniosek o uchylenie immunitetu Brauna. Wiadomo, kiedy ruszy machina

Kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Brauna. Wiadomo, kiedy ruszy machina

-

- Reklama -

W połowie czerwca przewodnicząca PE Roberta Metsola poinformowała, że otrzymała kolejny wniosek o uchylenie immunitetu polskiego posła Grzegorza Brauna. Wiadomo już, kiedy najwcześniej komisja prawna PE rozpocznie procedurę ws. tego wniosku.

Wniosek, jaki otrzymała Metsola, przekazał prokurator Generalny Adam Bodnar na początku czerwca. Chciałby on pociągnąć do odpowiedzialności karnej Brauna za rzekomo aż sześć przestępstw.

Chodzi (jak poinformowała wcześniej prokuratura) m.in. o pozbawienie wolności, naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie i pomówienie lekarki Gizeli Jagielskiej w kwietniu 2025 roku na terenie Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy.

Braun jest też oskarżony o publiczne nawoływanie w internecie „do nienawiści na tle różnic wyznaniowych” oraz obrazę uczuć religijnych „poprzez udzielenie udostępnionego na platformie YouTube wywiadu dotyczącego między innymi użycia w dniu 12 grudnia 2023 r. w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej gaśnicy w celu ugaszenia wystawionej tam świecy chanukowej”.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

W wywiadzie tym – w kontekście tego wydarzenia – Braun zdaniem prokuratury zawarł wypowiedź wyrażającą aprobatę oraz zachęcającą widzów i słuchaczy do podejmowania tego typu zachowań, a także określił Chanukę jako przejaw satanistycznej i rasistowskiej celebracji stanowiącej zagrożenie dla polskich katolików.

Ostatni zarzut dotyczy zniszczenia 18 marca 2025 r. w Opolu dziesięciu plakatów „poprzez naniesienie czarną farbą zapisów literowych, które w całości tworzą napis o treści: 'STOP PROPAGANDZIE ZBOCZEŃ'”.

Według informacji przekazanych przez PAP, komisja prawna PE rozpocznie procedurę ws. wniosku Bodnara najwcześniej we wrześniu. Nie ma jeszcze harmonogramu prac komisji prawnej PE po wakacjach. Komisja prawna musi zająć się wnioskiem ws. Brauna, ale nie ma terminów, w jakich musi to zrobić.

CZYTAJ WIĘCEJ: Od strażaka do malarza! Grzegorz Braun zamalował wystawę LGBT w Opolu [VIDEO]

To nie pierwszy raz, gdy unioposłowie zdecydują o immunitecie dla Brauna. Już raz go uchylili – w maju br. Wówczas chodziło m.in. o śledztwo w sprawie zgaszenia przez niego świec chanukowych w Sejmie.

PE podejmuje decyzję o uchyleniu immunitetu zwykłą większością głosów. Zanim sprawa trafi pod głosowanie, jest omawiana przez posłów komisji prawnej PE. Komisja ta przygotowuje w każdym wypadku sprawozdanie, w którym zaleca głosowanie „za” lub „przeciw”.

Uchylenie immunitetu nie oznacza uznania europosła za winnego, a jedynie umożliwia krajowym organom sądowym prowadzenie dochodzenia lub procesu sądowego. Posłowie do PE są wybierani zgodnie z krajową ordynacją wyborczą, więc jeśli zostaną uznani za winnych popełnienia przestępstwa, decyzja o unieważnieniu ich mandatu należy do władz państwa członkowskiego.

Parlament Europejski uchylił immunitet Grzegorza Brauna

 

Źródło:PAP/nczas.info

Najnowsze