Strona głównaWiadomościŚwiatJaki odsetek Europejczyków zna datę wyborów do Parlamentu Europejskiego?

Jaki odsetek Europejczyków zna datę wyborów do Parlamentu Europejskiego?

-

- Reklama -

68 proc. respondentów twierdzi, że prawdopodobnie wzięłoby udział w głosowaniu, gdyby wybory europejskie odbyły się za tydzień. To o dziewięć punktów procentowych więcej niż jesienią 2018 r., podczas poprzednich wyborów. W wielu krajach wybory do PE interesują jednak mniejszość. Skutkiem są późniejsze aberracje legislacyjne tego ciała.

Rzecz w małym stopniu dotyczy Polski. Okazuje się, że jesteśmy prymusami w tym temacie. Większość Polek i Polaków (68 proc.) jest zainteresowana zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego (aż o 16 p.p. więcej niż we wrześniu 2018 r.). 76 proc. ankietowanych twierdzi, że prawdopodobnie wzięłoby udział w głosowaniu. Jednak już tylko 49 proc. Polaków chce, aby PE odgrywał ważniejszą rolę niż dotychczas.

- Reklama -

Eurobarometr Parlamentu Europejskiego z jesieni 2023 r. został przeprowadzony na pół roku przed wyborami przez agencję badawczą Verian (dawniej Kantar Public) w okresie od 25 września do 19 października 2023 r. we wszystkich 27 państwach członkowskich UE.

Średnio Europejczycy w większości optymistycznie patrzą w przyszłość UE, ale z wyjątkiem Francuzów. Optymistami „europejskimi” są najbardziej Duńczycy i Irlandczycy ( 83%), odsetek ten wynosi 58% dla Niemców, 55% dla Węgrów. We Francji odsetek ten spada poniżej poziomu 50% i tylko 46% respondentów twierdzi, że jest optymistami, a pesymiści to 49%.

W 27 krajach UE 48% respondentów uważa, że ​​w UE „sprawy idą w złym kierunku” (33% jest zdania przeciwnego), ale 61% ankietowanych uważa, że ​​członkostwo ich kraju w UE jest korzystne. Około 70% Europejczyków uważa, że ​​działania UE „mają wpływ na ich codzienne życie”. Nieco ponad połowa (53%) uważa, że ​​rosyjska inwazja na Ukrainę powinna być szansą na przyspieszenie rozszerzenia UE.

Jedynie 28% Europejczyków zna datę tych wyborów, chociaż 57% twierdzi, że jest zainteresowana tymi wyborami, a 64% niedawno czytało, widziało lub słyszało coś o Parlamencie Europejskim” (we Francji odsetek ten wynosi tylko 41%).

Wśród Polaków, 75 proc. uważa, że członkostwo Polski w UE jest ważne, 82 proc. respondentów twierdzi, że Polska zyskuje na obecności w Unii. Do najważniejszych powodów, z których czerpiemy korzyści jako kraj członkowski UE, należą poprawa jakości życia i tworzenie nowych możliwości zawodowych (po 31 proc.) oraz wkład UE w utrzymanie pokoju i wzmacnianie bezpieczeństwa oraz w rozwój gospodarczy Polski (po 29 proc.).

53 proc. Polaków ocenia Unię Europejską pozytywnie, dla 37 proc. jej wizerunek jest neutralny, a 10 proc. badanych postrzega UE w sposób negatywny. Najbardziej pozytywne konotacje z UE mają badani w wieku 15-24. 65 proc. respondentów z tej grupy wskazało na pozytywny wizerunek Unii, a 35 proc. postrzega ją neutralnie.

Polscy respondenci wskazali, że ich zdaniem priorytetem UE powinno być zdrowie publiczne (35 proc.), polityka obronna i bezpieczeństwa, w tym ochrona granic zewnętrznych (29 proc.) oraz demokracja i rządy prawa (28 proc.).

W całej UE, 73 proc. (o 6 p.p. mniej niż wiosną 2023 r.) respondentów uważa, że ich standard życia obniży się w ciągu najbliższego roku (w Polsce tylko 68 proc.). Ponad jedna trzecia (37 proc.) ma czasami lub przez większość czasu trudności z opłacaniem rachunków (w Polsce 24 proc.).

Źródło: AFP: Le Figaro/ PAP

Najnowsze