Grupa europosłów wystosowała apel do przywódców państw UE oraz strefy Schengen, wzywając do czasowego zawieszenia wjazdu obywateli z wybranych państw trzecich do czasu nawiązania pełnej współpracy tych państw z Unią w zakresie procedur deportacyjnych. Takie rozwiązanie zastosowały Stany Zjednoczone.
Pismo, które powstało z inicjatywy europosła Arkadiusza Mularczyka (PiS), jest adresowane do szefów rządów i państw oraz Komisji Europejskiej. Europosłowie odwołują się w nim do decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa z 4 czerwca br., ograniczającej dostęp do terytorium Stanów Zjednoczonych. Ich zdaniem podobne działania należy podjąć na poziomie unijnym.
Parlamentarzyści wskazują w liście na poważne trudności z weryfikacją tożsamości i przeszłości migrantów pochodzących z krajów, które nie prowadzą scentralizowanych rejestrów lub odmawiają współpracy z władzami UE. Ich zdaniem luka ta stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i ułatwia działalność przestępczych siatek zajmujących się handlem ludźmi.
„Ta luka podważa naszą zdolność do zapewnienia bezpieczeństwa naszym obywatelom i integralności naszych granic. Ponadto niespójna współpraca organów ścigania z państwami trzecimi zwiększa ryzyko, ponieważ siatki przestępcze wykorzystują słabe kontrole graniczne, aby ułatwić handel ludźmi i inne nielegalne działania. Otwarte granice strefy Schengen zwiększają te zagrożenia, ponieważ niekontrolowany wjazd do jednego państwa członkowskiego może prowadzić do nieograniczonego przemieszczania się po kontynencie” – czytamy w liście.
Autorzy listu apelują o zawieszenie wjazdu do krajów członkowskich obywateli m.in. Afganistanu, Iranu, Somalii, Sudanu i Wenezueli – do czasu nawiązania pełnej współpracy tych państw z Unią Europejską w zakresie procedur deportacyjnych i bezpieczeństwa granic.
„Bez stanowczych działań grozi nam przeciążenie usług publicznych, osłabienie spójności społecznej i wzrost zagrożeń dla obywateli” – podkreślono w dokumencie.
Pod listem podpisało się 35 europosłów pochodzących z 11 krajów i wchodzących w skład czterech grup politycznych w PE.
Prezydent USA Donald Trump podpisał na początku czerwca proklamację całkowicie zakazującą wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywatelom 12 państw, w tym m.in. Afganistanu, Haiti, Iranu, Sudanu i Libii. Nieco łagodniejsze restrykcje ogłoszono wobec obywateli siedmiu innych krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.