Strona głównaWiadomościPolskaBodnar wnioskuje o uchylenie immunitetu kolejnemu posłowi

Bodnar wnioskuje o uchylenie immunitetu kolejnemu posłowi

-

- Reklama -

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że skierował w piątek do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Minister wyjaśnił, że prokurator zamierza postawić politykowi PiS zarzut, że jako m.in. szef podkomisji smoleńskiej ujawnił ściśle tajne informacje.

O skierowaniu wniosku o uchylenie immunitetu Macierewiczowi, szef resortu sprawiedliwości poinformował we wpisie na platformie X.

Bodnar wskazał, że prokurator zamierza postawić Macierewiczowi zarzut polegający na tym, że „będąc funkcjonariuszem publicznym – przewodniczącym Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego oraz członkiem Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, ujawnił informacje niejawne o klauzuli +ściśle tajne+, +tajne+, +poufne+ i +zastrzeżone+”. A także – przekazał szef MS – informacje, z którymi polityk PiS „zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, poprzez podawanie do publicznej wiadomości dokumentów zawierających wyniki badań okoliczności i przyczyn zaistniałej w dniu 10 kwietnia 2010 r, katastrofy lotniczej, które stanowiły informacje chronione”.

Bodnar podkreślił, że wniosek o uchylenie immunitetu Macierewiczowi to efekt pracy Zespołu Śledczego nr 4 w Prokuraturze Krajowej, który został powołany w listopadzie 2024 r. „w obliczu obszernego i kompleksowego raportu przekazanego prokuratorom przez zespół stworzony w MON do zbadania działalności tzw. +podkomisji smoleńskiej+”. Prokurator Generalny dodał, że zespół śledczy prowadzi obecnie siedem śledztw.

- Prośba o wsparcie -

Wesprzyj wolne słowo. Postaw kawę nczas.info za:

Rzeczniczka prasowa PG prok. Anna Adamiak podkreśliła w piątkowym komunikacie opublikowanym na stronach Prokuratury Krajowej, że analiza materiałów przekazanych przez MON pozwoliła na przyjęcie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa, co skutkowało wszczęciem 18 listopada 2024 r. pięciu śledztw dotyczących łącznie 21 czynów.

„Przestępstwa te miały polegać na: ujawnieniu osobom nieuprawnionym informacji niejawnych oraz innych podlegających ochronie, nieprawidłowym przetwarzaniu, wytwarzaniu i przechowywaniu materiałów zawierających informacje niejawne, przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Podkomisji, podrobieniu dokumentów oraz poświadczeniu nieprawdy w dokumentach; zaniechaniu realizacji czynności nadzoru i kontroli nad prawidłowością wykorzystania środków finansowych oraz wydatkowania środków publicznych w związku z funkcjonowaniem Podkomisji” – wyliczono w komunikacie.

Kolejne wymienione przez prok. Adamiak przestępstwa miały także polegać na: niedopełnieniu obowiązków służbowych oraz utrudnianiu postępowania karnego prowadzonego w Prokuraturze Krajowej; niedopełnieniu obowiązków poprzez zaniechanie podjęcia czynności zapobiegających zniszczeniu samolotu Tu-154M nr 102, a także ułatwienia zniszczenia wskazanego samolotu przez członków Podkomisji.

Tzw. podkomisja smoleńska została powołana w 2016 r. decyzją Antoniego Macierewicza, wówczas szefa MON. W kwietniu 2022 r. Macierewicz przedstawił raport z prac podkomisji, który kwestionował ustalenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera. Podkomisja złożyła też w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu na prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz morderstwa pozostałych 95 osób podróżujących do Smoleńska.

Po objęciu władzy przez obecny rząd tzw. podkomisja smoleńska została rozwiązana. W styczniu ub.r. został powołany zespół ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej. W jego skład weszło ok. 20 ekspertów i ekspertek.

W październiku ub. roku MON zaprezentowało raport tego zespołu. Wynikało z niego, że kosztowała ona Skarb Państwa ponad 81 mln zł. Według kierownictwa MON prace „podkomisji smoleńskiej” były nierzetelne, jej członkowie nie mieli kwalifikacji do badania wypadków lotniczych, a opinie ekspertów zostały przemilczane lub przeinaczone tak, aby pasowały do hipotezy o wybuchu, do którego miałoby dojść na pokładzie samolotu Tu-154.

Macierewicz ocenił wtedy, że istotą raportu zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji smoleńskiej była ochrona Władimira Putina i polityki Donalda Tuska poprzez kłamstwo, dezinformacje i manipulację.

Poseł nie może być aresztowany bez zgody Sejmu, czyli bez uchylenia mu w danej sprawie immunitetu. Wniosek o uchylenie immunitetu kierowany jest do Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego. Jeśli immunitet zostanie uchylony, wniosek w sprawie aresztowania trafia do sądu, który podejmuje decyzję.

Sejm lub Senat wyraża zgodę na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów lub senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie posła lub senatora do odpowiedzialności karnej.

Źródło:PAP

Najnowsze