Obciążenie składką zdrowotną to jeden z powodów niepewności towarzyszącej otwieraniu biznesu. Wpływa też na wybór formy opodatkowania – pisze poniedziałkowy „Puls Biznesu”.
Gazeta zauważa, że Polski Ład wciąż negatywnie wpływa na kondycję firm z sektora MŚP. „Na to wskazują opinie przedstawicieli organizacji biznesu komentujących najnowsze dane GUS o powstawaniu i zamykaniu podmiotów gospodarczych. W I kw. zarejestrowano ponad 87,2 tys. przedsiębiorstw, o około 5 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem 2024 r. Spadek liczby rejestracji osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wyniósł 3,9 proc., a spółek z ograniczoną odpowiedzialnością 10,9 proc.” – informuje.
„Dane nie zaskakują. Taka sytuacja trwa od momentu wejścia w życie Polskiego Ładu, który wyrządził dużo szkód i już dawno powinien być całkowicie wycofany. Pozytywnych zmian nadal niestety nie widać. Dlatego wśród przedsiębiorców wciąż utrzymuje się niepewność” – podkreśla Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club (BCC).
Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan, wskazuje, że hamowanie dynamiki przedsiębiorczości ma też inne przyczyny, w tym m.in. niepewność geopolityczną, dane GUS mogą też świadczyć o ostrożniejszym podejściu Polaków do zakładania firm.
Dziennik przypomina, że „w I kw. upadłość ogłosiło 100 firm, tyle samo ile przed rokiem”.
„To relatywnie niska liczba i sugeruje, że firmy lepiej radzą sobie z wyzwaniami” – komentuje Mariusz Zielonka.
„Podkreśla jednak, że oficjalne statystyki nie odzwierciedlają pełnej skali wycofywania się z rynku – wiele jednoosobowych firm zostaje zawieszonych lub wykreślonych bez formalnego postępowania upadłościowego” – czytamy.