W wielkanocny poniedziałek nad ranem zmarł Franciszek. Watykan opublikował pełną treść jego testamentu, wraz ze szczegółowymi życzeniami dotyczącymi pochówku. W dokumencie pojawia się tajemniczy „dobroczyńca”. To właśnie pieniądze od niego mają być użyte na pochówek Franciszka.
Wiadomo, że Franciszek życzył sobie prostego pochówku. Więcej pisaliśmy o tym w artykule poniżej.
Watykan ogłosił oficjalną przyczynę śmierci papieża oraz jego testament
Watykan opublikował cały testament Franciszka. Datowany jest na 29 czerwca 2022 roku. Spisano go w Domu św. Marty.
„Wybór daty nie był przypadkowy, ponieważ 29 czerwca przypada Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła” – podaje se.pl.
Testament Franciszka zaczyna się od słów „Miserando atque eligendo”. To dewiza Franciszka, która oznacza „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał”. Odnosi się do fragmentu Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza.
W testamencie Franciszek wskazał, że życzy sobie być pochowany w niszy w nawie bocznej, pomiędzy Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani), a Kaplicą Sforzów w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie. W tym miejscu Franciszek zaczynał i kończył każdą swoją pielgrzymkę.
Grób ma być prosty i ziemny. Testament Franciszka wskazuje, że na grobie ma być po prostu napis „Franciscus”, czyli imię papieża po łacinie.
Testament Franciszka ma niejasny i tajemniczy fragment dotyczący kosztów pochówku. Otóż koszty pogrzebu mają być pokryte z kwoty, którą otrzymał od dobroczyńcy.
Kim on jest? Tego nie wiadomo.
„Być może zna je abp Rolandas Makrickas. Litewski duchowny został wskazany jako osoba, która ma wykonać instrukcje dotyczące pochówku przekazane mu przez papieża. Arcybiskup Makrickas jest archiprezbiterem koadiutorem bazyliki Matki Bożej Większej. To znaczy, że pomaga on obecnemu archiprezbiterowi papieskiej bazyliki w wykonywaniu jego obowiązków i zastąpi go, gdy archiprezbiter przejdzie na emeryturę” – podaje se.pl.
„Koszty przygotowania mojego pochówku zostaną pokryte z kwoty od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel i którą należy przekazać Bazylice Papieskiej Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji abp. Rolandowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej” – czytamy w testamencie Franciszka.
Obecnie archiprezbiterem Bazyliki Matki Bożej Większej od 2017 r. jest Polak, kard. Stanisław Ryłko.
W ostatnim akapicie testament Franciszka wskazuje, że papież cierpienia z ostatnich lat ofiarował za pokój na świecie oraz „braterstwo między narodami”.