Strona głównaWiadomościPolskaChasydzi zjeżdżają masowo do Nowego Sącza. Poważne utrudnienia ruchu w najbliższych dniach

Chasydzi zjeżdżają masowo do Nowego Sącza. Poważne utrudnienia ruchu w najbliższych dniach

-

- Reklama -

Chasydzi z całego świata pielgrzymują do grobu cadyka Chaima Halberstama. W centrum Nowego Sącza wprowadzono w związku z tym czasowe ograniczenia w ruchu. Utrudnienia mają związek z obchodami jorcajtu – dni pamięci cadyka, które w tym roku zbiegają się również z żydowskim świętem Pesach.

Urząd Miasta Nowego Sącza apeluje do kierowców o wcześniejsze planowanie tras przejazdu i unikanie okolic sądeckiej starówki, zwłaszcza w rejonu ulicy Bóżniczej, gdzie spodziewany jest największy ruch pielgrzymów. Od wtorku do czwartku będą zamknięte parkingi strefy B.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Jak informuje MPK Nowy Sącz, wszystkie zamknięte obecnie parkingi mają być ponownie dostępne od piątku, 25 kwietnia.

Europa Suwerennych Narodów

Cadyk Chaim Halberstam, znany Diwrej Chaim (hebr. Słowa Chaima), był jednym z najwybitniejszych przywódców duchowych XIX-wiecznego chasydyzmu. Urodzony w 1793 roku w Tarnogrodzie, przez blisko pół wieku był rabinem Nowego Sącza, gdzie stworzył prężny ośrodek życia religijnego i intelektualnego.

Założył tu jedną z najważniejszych jesziw w Galicji, a jego nauki i responsy halachiczne do dziś stanowią punkt odniesienia dla licznych wspólnot chasydzkich na całym świecie.

Grób cadyka Halberstama na cmentarzu żydowskim przy ul. Rybackiej co roku przyciąga setki pielgrzymów z Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Modląc się składają oni karteczki z prośbami – tzw. kwitłech – i wspominają duchowego przywódcę, który uczynił Nowy Sącz jednym z najważniejszych punktów na mapie światowego chasydyzmu.

Tegoroczne uroczystości mają dla chasydów wyjątkowy charakter, ponieważ przypadają w trakcie Pesach – święta upamiętniającego wyjście Żydów z niewoli egipskiej. W tym okresie Nowy Sącz stanie się dla wielu chasydów miejscem szczególnego znaczenia.

Cadyk Chaim Halberstam, zmarły 19 kwietnia 1876 roku. Pozostawił po sobie nie tylko liczne dzieła piśmiennicze, w tym komentarze do Tory, ale jest także protoplastą dynastii rabinicznej Sanz (od Sącz), której przedstawiciele prowadzili wspólnoty w Gorlicach, Żmigrodzie, Sieniawie czy Chrzanowie.

Jego potomkowie przetrwali holokaust i dziś kontynuują duchowe dziedzictwo Sanz w różnych krajach. Tradycja związana z odwiedzaniem jego grobu w Nowym Sączu, przerwana przez II wojnę światową i czasy PRL, od kilku dekad znów się rozwija jako wyraz pamięci i kontynuacji religijnego dziedzictwa.

Źródło:PAP

Najnowsze