Na początku przyszłego miesiąca w Berlinie ma zostać odsłonięty tymczasowy pomnik na cześć polskich ofiar II wojny światowej. Na uroczystość zaproszono przedstawiciela warszawskiego rządu.
„Na początku maja w Berlinie zostanie odsłonięty tymczasowy pomnik poświęcony polskim ofiarom wojny” – poinformowała polskojęzyczna wersja portalu „Deutsche Welle”.
– Upamiętnienie w centrum Berlina i pamięć (o ofiarach) okupacyjnego terroru narodowo-socjalistycznych Niemiec w Polsce jest dla mnie bardzo ważną sprawą – skomentowała Claudia Roth.
Niemiecka ministra stanu do spraw kultury i mediów uczestniczyła w poniedziałek w spotkaniu ministrów kultury państw UE. Polska w tym półroczu sprawuje prezydencję w UE.
– Wspólna pamięć jest znaczącym wkładem w relacje niemiecko-polskie. Pamięć, która po powstaniu planowanego Domu Polsko-Niemieckiego skierowana będzie ku teraźniejszości i przyszłości – powiedziała minister Roth.
Dodała, że „realizacja tego projektu wzmocni partnerstwo polsko-niemieckie i przyczyni się do rozwoju Europy”. Zaznaczyła, że zarówno jej resort jak i niemieckie MSZ oraz władze Berlina wsparły projekt finansowo.
Niemiecka minister zaprosiła Hannę Wróblewską, polską minister kultury i dziedzictwa narodowego na uroczyste odsłonięcie tymczasowego pomnika w Berlinie.
„Pomnik stanie w pobliżu budynków niemieckiego parlamentu oraz urzędu kanclerskiego, na terenie, gdzie znajdowała się Opera Krolla. Z tego miejsca, 1 września 1939 r. Adolf Hitler ogłosił atak III Rzeszy na Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową” – czytamy na dw.com.
Pomnik oraz planowany Dom Polsko-Niemiecki to inicjatywa powstała w 2017 roku. Wówczas propolska grupa niemieckich naukowców, działaczy społecznych i były polityków wystosowała apel o utworzenie pomnika upamiętniającego polskie ofiary wojny i niemieckiej okupacji w latach 1939-1945.
„Po długich dyskusjach uzgodniono, że w Berlinie nie powinien stanąć sam pomnik, lecz placówka mająca informować o polsko-niemieckiej historii i umożliwiająca spotkania, przede wszystkim młodzieży, z obu krajów. Projekt zyskał nazwę Domu Polsko-Niemieckiego. Jego realizacja uległa ostatnio opóźnieniu z powodu upadku niemieckiego rządu i konieczności przedterminowych wyborów parlamentarnych” – przypomina redakcja.
Z powodu tej sytuacji inicjatorzy akcji zaangażowali się w powstanie tymczasowego pomnika, który ma być gotowy na 80 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Główną rolę w tym projekcie odegrał Niemiecki Instytut Spraw Polskich (DPI) w Darmstadt.