W ósmej odsłonie „Korwin w piwnicy” nestor prawicy wolnościowej krytykuje dotacje i wyjaśnia, w jaki sposób szkodzą one przedsiębiorczości. Przedstawia też rozwiązanie obecnych problemów gospodarczych.
„Gdyby Chińczykom dano dotację na budowę pierwszej autostrady, to drugiej by już nie wybudowali – bo jakże tak? Bez dotacji? Dotacje zabijają. Niektórzy są zbyt ograniczeni, by to zrozumieć. Ludzi, którzy chcą coś robić, krępuje się przepisami, okłada podatkami. A potem się im łaskawie czasami da jakąś dotację” – czytamy w opisie nagrania na X.
W materiale Korwin-Mikke powiedział, że „ludzi, którzy chcą coś robić, krępuje się przepisami, obkłada podatkami”.
– A potem się im czasami łaskawie da jakąś dotację – podkreślił.
– Ile znaczą dotacje? Wyobraźcie sobie, że Chińczykom na budowę pierwszej autostrady dano dotację. Już drugiej by nie wybudowali. No bo nie ma dotacji, nie można – kontynuował nestor prawicy wolnościowej.
Następnie stwierdził, że „dotacje zabijają”.
– Nie można ludziom zabierać pieniędzy, a potem dawać. Trzeba pozwolić ludziom zarabiać własne pieniądze i wydawać własne pieniądze – mówił lider partii KORWiN.
– Ale właściciel niewolnika do tego nie może dopuścić. I dlatego ich nienawidzę – podsumował Korwin-Mikke.
Gdyby Chińczykom dano dotację na budowę pierwszej autostrady, to drugiej by już nie wybudowali – bo jakże tak? Bez dotacji?
Dotacje zabijają. Niektórzy są zbyt ograniczeni, by to zrozumieć!
Uprzejmie proszę zaglądać możliwie często na stronę Partii KORWiN: https://t.co/zdI8Hpy3Zt pic.twitter.com/XRZUieDhl8— Janusz Korwin-Mikke (@JkmMikke) April 2, 2025
W komentarzach wywiązała się dyskusja. Jeden z użytkowników postanowił przywołać Groka, by zapytać, kto w Chinach buduje autostrady.
„Autostrady w Chinach są finansowane głównie z pożyczek (np. od China Development Bank), obligacji emitowanych przez korporacje oraz opłat za przejazd, które spłacają długi. Subsydia rządowe są minimalne” – przyznał X-owy algorytm.
„Coraz większą rolę odgrywa kapitał prywatny, np. fundusze REIT. Ciekawostka: w Tybecie nie ma opłat za autostrady, co pokazuje regionalne różnice. Model „pożycz i buduj, spłacaj tollami” dominuje od lat 80″ – podkreślił Grok.
Autostrady w Chinach są finansowane głównie z pożyczek (np. od China Development Bank), obligacji emitowanych przez korporacje oraz opłat za przejazd, które spłacają długi. Subsydia rządowe są minimalne. Coraz większą rolę odgrywa kapitał prywatny, np. fundusze REIT. Ciekawostka:…
— Grok (@grok) April 2, 2025