Koncert – Zdumieni światłem, oratorium 14 Encyklik, Requiem Trotty, czuwania modlitewne i konferencje – złożą się w Polsce na obchody 20. rocznicy śmierci Jana Pawła II. W ocenie metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa, to dobra okazja do rachunku sumienia z tego, co zostało z projektu pokolenia JP2.
20 lat temu – 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia zmarł w Watykanie Jan Paweł II. Miał 84 lata. Jego pontyfikat trwał 26 lat. Beatyfikacji papieża dokonał 1 maja 2011 r. Benedykt XVI, a kanonizacji – 27 kwietnia 2014 r. Franciszek.
„Tegoroczna rocznica śmierci papieża-Polaka to dobry moment, żeby zrobić sobie rachunek sumienia i uczciwie zadać pytanie: czy Jan Paweł II to tylko zdjęcie i kremówka, czy coś więcej? Co to zostało z wielkiego projektu pokolenia Jana Pawła II? Gdzie po tych 20 latach jesteśmy? – powiedział PAP metropolita warszawski abp Adrian Galbas (pallotyn).
Jak zaznaczył, „powinniśmy wracać do nauczania papieża – także tego, które momentami może być dla nas trudne czy nawet bolesne”. „Jan Paweł II nie był 'głaskaczem’, tylko zawsze bardzo wymagającym, a czasami nawet surowym nauczycielem i wychowawcą” – dodał.
W ocenie hierarchy, „język Wojtyły – jego celne metafory, głębokie obrazy i jasne zdania, są w stanie także dziś trafić do młodego pokolenia, tylko są zbyt rzadko przypominane”.
Z kolei przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda powiedział, że pontyfikat Jana Pawła II „pozostawił na historii naszych czasów ślady świętości, dobroci, prawdy, uczciwości oraz tego wszystkiego, czego człowiek tak bardzo potrzebuje, by móc realizować swoje powołanie ludzkie, czy chrześcijańskie”.
Tak miasta upamiętnią 20. rocznicę śmierci papieża
W Warszawie w ramach centralnych obchodów 20. rocznicy śmierci papieża po mszy św. w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem bp. Michała Janochy o godz. 19 odbędzie się koncert oratorium „14 Encyklik” w wykonaniu Warszawskiego Chóru i Orkiestry im. Św. Jana Pawła II pod batutą Zofii Borkowskiej. Utwór składa się z czternastu części, a każda z nich nawiązuje do jednej z encyklik napisanych przez św. Jana Pawła. Warstwa muzyczna utworu czerpie z różnych źródeł – od chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, po jazz czy muzykę rozrywkową – nawiązując do uniwersalności i bogactwa teologicznego przesłania papieża-Polaka.
Obchody zainaugurują całoroczny cykl wydarzeń „DUC IN ALTUM – WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ”, w ramach których odbędą się m.in. wykłady i koncerty nawiązujące do duchowego dziedzictwa papieża-Polaka. Ich celem jest refleksja nad jego nauczaniem i wpływem, jaki wywarł na współczesny Kościół i świat.
Z kolei w katedrze pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II pod kierownictwem Jakuba Siekierzyńskiego wykona koncert pt. „Zdumieni światłem”. Poprzedzi go msza o godz. 18 pod przewodnictwem ordynariusza warszawsko-praskiego bp. Romualda Kamińskiego. W katedrze zaprezentowana zostanie tego dnia wystawa „Karol Wojtyła – inspiracje”.
Centrum Myśli Jana Pawła II zorganizowało kampanię społeczną „Zobacz osobę”, w której zwraca uwagę na zjawisko oceniania i stereotypizacji. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie o wartości i niezbywalnej godności każdego człowieka.
W archidiecezji krakowskiej centralne uroczystości rocznicowe z udziałem abp. Marka Jędraszewskiego odbędą się w sanktuarium św. Jana Pawła II. Po mszy św. o godz. 17 zaplanowano konferencję „Nadzieja zawieść nie może”. Natomiast o godz. 20.30 wyruszy spod Kolegiaty św. Anny w Krakowie Akademicka Droga Krzyżowa.
W Wadowicach o godz. 12 w bazylice i parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach mszy będzie przewodniczył bp Sławomir Oder, postulator świętości Jana Pawła II. Wieczorem zaplanowano czuwanie w ramach którego nastąpi przejście pod okno Domu Rodzinnego Jana Pawła II, gdzie o godz. 21.37 zostanie odmówiona koronka do Miłosierdzia Bożego.
W katedrze białostockiej po liturgii dziękczynnej za pontyfikat papieża-Polaka, pod przewodnictwem abp. Józefa Guzdka, o godz. 19 Chór Kameralny Uniwersytetu w Białymstoku pod dyrekcją prof. Edwarda Kulikowskiego wykona, po raz pierwszy w Polsce, Requiem Trotty.
W archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej zaplanowano wieczorne czuwanie modlitewne na placu Jasne Błonia im. Jana Pawła II.
W archikatedrze oliwskiej w Gdańsku 2 kwietnia odbędzie się koncert symfoniczny w wykonaniu Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Rafała Kłoczki. W programie Requiem d-moll KV 626 [50’] Wolfganga Amadeusza Mozarta z fragmentami poezji i prozy Jana Pawła II.
Tego dnia przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC poprowadzi czuwanie na Placu Świętego Piotra w Rzymie. W trakcie zostanie odczytany fragment z pierwszego listu św. Jana Apostoła w języku polskim, włoskim i angielskim. Z kolei rozważania do Różańca św. zostaną zaczerpnięte z przemówienia Jana Pawła II, w Toronto podczas Światowych Dni Młodzieży w 2002 roku. Śpiew będzie animował chór „Gaudium Poloniae” z kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.
Od 2 kwietnia w wielu kinach w Polsce można obejrzeć dokument „21.37” w reżyserii Mariusza Pilisa.