W ostatnim czasie rośnie liczba wniosków o azyl składanych w Polsce przez Ukraińców. Zjawisko to szczególnie jest widoczne wśród mężczyzn z wieku poborowym.
Według danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w 2024 roku Ukraińcy złożyli około 7 tysięcy wniosków o ochronę międzynarodową, co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu do lat 2022-2023.
W 2024 roku ponad połowa wniosków (3,9 tys.) pochodziła od mężczyzn w wieku poborowym. W tym roku wszystko wskazuje na kolejny rekord. Tylko w pierwszym kwartale złożono 1,9 tys. takich wniosków, czyli ponad połowę tego, co przez cały 2024 rok.
Nie trzeba być specjalnie lotnym, by wywnioskować, że Ukraińcy próbują wymigać się od mobilizacji i dlatego przyjeżdżają do Polski. Komunikat w tej sprawie wydał Urząd ds. Cudzoziemców.
„Duża część wnioskodawców to mężczyźni obawiający się wojny jako takiej i objęcia mobilizacją na terytorium Ukrainy. Należy podkreślić, że obawa przed mobilizacją i spełnianiem innych obowiązków obywatelskich nie stanowią przesłanki uzasadniającej nadanie statusu uchodźcy lub udzielenia ochrony uzupełniającej” – czytamy.
Urząd zapowiada, że wszyscy ubiegający się o ochronę międzynarodową będą podlegać szczegółowym przesłuchaniom, podczas których będą zobowiązani do szczegółowego przedstawienia powodów ubiegania się o jej udzielenie.
Polska oferuje obywatelom Ukrainy „ochronę tymczasową”, która została niedawno przedłużona do marca 2026 roku. Polega ona na legalizacji pobytu, dostępie do świadczeń społecznych, edukacji oraz otwarciu rynku pracy. Obecnie z tej formy ochrony oficjalnie korzysta 993 tysiące osób, w tym 114 tysięcy dorosłych mężczyzn.
Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny, co oznacza, że mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju (są wyjątki, np. samotni ojcowie, ojcowie trójki lub więcej dzieci, studenci zagranicznych uczelni itp.), natomiast osoby w wieku 25 lat i powyżej mogą zostać powołane do wojska. Według danych Eurostatu około 900 tysięcy dorosłych mężczyzn z Ukrainy przebywa obecnie w krajach Unii Europejskiej na podstawie ochrony tymczasowej.