Strona głównaWiadomościNauka i technikaCzytanie w myślach staje się rzeczywistością? Sztuczna inteligencja podobno potrafi już zamieniać...

Czytanie w myślach staje się rzeczywistością? Sztuczna inteligencja podobno potrafi już zamieniać myśli na tekst

-

- Reklama -

Meta, czyli właściciel m.in. Facebooka czy Instagrama, twierdzi, że opracowany przez nich system sztucznej inteligencji potrafi czytać myśli użytkowników i przekształcać je w tekst pisany z dokładnością sięgającą 80%. Czy niebawem będziemy świadkami kolejnego wielkiego przełomu w dziedzinie technologii?

W eksperymencie uczestniczyło 35 zdrowych ochotników, których aktywność mózgową monitorowano przy użyciu dwóch nieinwazyjnych technologii: magnetoencefalografii (MEG) i elektroencefalografii (EEG). Podczas gdy uczestnicy pisali zdania, urządzenia rejestrowały sygnały elektryczne i magnetyczne generowane przez ich mózgi.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Opracowany przez Meta model sztucznej inteligencji – nazwany na razie Brain2Qwerty – analizował te dane, osiągając bezprecedensową skuteczność w ich dekodowaniu. System wykorzystujący MEG wykazał się dwukrotnie wyższą skutecznością niż tradycyjne systemy EEG.

Europa Suwerennych Narodów

Meta zaznacza, że mimo imponujących wyników, technologia wciąż wymaga znaczących udoskonaleń przed wprowadzeniem do powszechnego użytku. Obecnie system działa w oparciu o wielkogabarytowy skaner MEG, wymaga od użytkownika pozostawania w bezruchu i specjalnie ekranowanego pomieszczenia. Dodatkowo, wysoki koszt sprzętu stanowi istotną barierę w jego upowszechnieniu.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Potencjalne zastosowania tej technologii są jednak ogromne. Badanie to stanowi kolejny krok w kierunku stworzenia efektywnych interfejsów mózg-komputer, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią.

„To przełomowe osiągnięcie pokazuje, jak daleko posunęła się technologia dekodowania sygnałów mózgowych. Choć droga do codziennych zastosowań jest jeszcze daleka, wyniki te otwierają nowe możliwości w dziedzinie komunikacji człowiek-maszyna” – komentują naukowcy związani z Meta.

Najnowsze