Chińczycy chcą rozszerzyć swoje wpływy dyplomatyczne, gospodarcze i militarne na Oceanie Spokojnym, który jest kluczowym obszarem bogatym w głębinowe zasoby mineralne. Wyspy Cooka ogłosiły w sobotę 15 lutego podpisanie „strategicznego partnerstwa” z Chińską Republiką ludową.
Ogłoszono, że owo partnerstwo „nie zastępuje” innych relacji z sąsiadami na Pacyfiku, regionem, w którym Pekin rozszerza swoje wpływy. Premier niewielkiego archipelagu liczącego 17 000 mieszkańców, Mark Brown, odbył z tej okazji pięciodniową wizytę w Chinach, gdzie spotkał się m.in. ze swoim odpowiednikiem Li Qiangiem.
Umowa obejmuje współpracę „w obszarach zgodnych z interesami narodowymi i naszymi długoterminowymi celami rozwojowymi” – powiedział Brown w oświadczeniu, które ujawnia „Kompleksowy Plan Działań Strategicznego Partnerstwa”.
Chiny dążą do rozszerzenia swoich wpływów dyplomatycznych, gospodarczych i militarnych na Oceanie Spokojnym, kluczowym obszarze bogatym w głębinowe zasoby mineralne. Pekin rywalizuje tu z historyczną obecnością Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych. Wyspy Salomona i Kiribati to także główni odbiorcy chińskiej pomocy w tym regionie.
Brown zapowiedział, że partnerstwo Wysp Cooka z Pekinem obejmuje handel, inwestycje, oceanografię, infrastrukturę i transport, dodając, że szczegóły zostaną opublikowane „w najbliższych dniach”. „Nasze stosunki i współpraca z Chinami uzupełniają, a nie zastępują naszych długotrwałych relacji z Nową Zelandią i wieloma innymi partnerami, w stosunkach dwustronnych, regionalnych i wielostronnych” – powiedział premier.
Archipelag zawarł wcześniej umowę o „wolnym stowarzyszeniu” z Wellington, która zapewnia mu wsparcie budżetowe oraz pomoc w sprawach zagranicznych i obronnych. Teraz dyplomacja nowozelandzka również wyraziła swoje „zaniepokojenie” w związku z wizytą premiera Browna w Chinach.
Wyspy Cooka to samorządne terytorium stowarzyszone Nowej Zelandii na południowym Oceanie Spokojnym w Polinezji obejmujące wyspy o tej samej nazwie. W skład Wysp Cooka wchodzi 15 atoli i wysp. Wyspy zamieszkuje 17 434 osób (2016). Stolicą i największym miastem jest Avarua na wyspie Rarotonga. Mieszkańcy wysp są głównie Polinezyjczykami.
Źródło: AFP/ Le Figaro