Strona głównaWiadomościŚwiatTrump chce się dogadać z Łukaszenką. Specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA w...

Trump chce się dogadać z Łukaszenką. Specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA w Mińsku

-

- Reklama -

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA Christoper W. Smith spotkał się w środę z białoruskim przywódcą Aleksandrem Łukaszenką po raz pierwszy od pięciu lat – podał w sobotę „New York Times”. Zdaniem gazety oznacza to potencjalne ocieplanie stosunków między USA a najbliższym sojusznikiem Rosji.

Spotkanie Amerykanów z Łukaszenką odbyło się w Mińsku. Po rozmowach doszło do uwolnienia trojga białoruskich więźniów politycznych: dziennikarza Andreja Kuznieczyka, działaczki Aleny Mauszuk i amerykańskiego obywatela, którego nazwiska nie ujawniono. Wszyscy uwolnieni zostali przekazani stronie amerykańskiej na granicy z Litwą.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Smith ogłosił w czwartek w Wilnie na spotkaniu z zachodnimi dyplomatami, że Białoruś jest skora uwolnić wielu więźniów politycznych. W zamian Łukaszenka oczekuje złagodzenia sankcji nałożonych na białoruskie banki oraz na eksport potasu, ważnego składnika nawozów, którego Białoruś jest głównym producentem.

Europa Suwerennych Narodów

„New York Times” zauważa, że spotkanie z Łukaszenką odbyło się zaledwie dzień po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji Władimirem Putinem.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

Według centrum praw człowieka Wiasna, na Białorusi jest obecnie pozbawionych wolności 1226 więźniów politycznych. W ostatnich miesiącach Łukaszenka uwolnił ponad 200 osób, w tym dwóch Amerykanów, już po objęciu urzędu przez Trumpa. Białoruscy opozycjoniści twierdzą, że w tym czasie doszło do aresztowań jeszcze większej liczby osób.

Cytowany przez „New York Timesa” Piotr Krawczyk, były szef polskiej Agencji Wywiadu, który – jak podał dziennik – współpracował z administracją Trumpa podczas pierwszej jego prezydentury nad osłabieniem rosyjskiej kontroli nad Białorusią, powiedział, że Mińsk jest „częścią szerszego amerykańskiego podejścia do Rosji”.

Jego zdaniem USA „konfrontują się z Rosją w Ukrainie, w Afryce, w sektorze ropy i gazu oraz w kilku innych strategicznych obszarach”. „Negocjacje z Białorusią stwarzają dodatkowe możliwości dla Stanów Zjednoczonych, aby zasygnalizować Rosji, że powinna być bardziej uważna na amerykańskie argumenty” – dodał Krawczyk.

Źródło:PAP

Najnowsze