Czeska Izba Reprezentantów zagłosowała za uchyleniem immunitetu Tomio Okamury, lidera prawicowej Partii Wolność i Demokracja. Decyzja zapadła po ponad czterogodzinnej debacie, która skupiała się głównie na wolności słowa. Policja ma teraz wszcząć postępowanie karne w związku z „kontrowersyjnymi plakatami wyborczymi jego partii”.
Tomio Okamura to czesko-japoński przedsiębiorca, polityk i działacz społeczny, senator i poseł. Urodził się w Tokio, ale jego matka była Morawianką, a ojciec miał pochodzenie japońsko-koreańskie. Dzieciństwo spędził częściowo w Japonii, a częściowo w dawnej Czechosłowacji. W Czechosłowacji ukończył szkołę podstawową i technikum chemiczne, a następnie wyjechał do Tokio.
W wieku 21 lat przyjechał ponownie do Czech, gdzie początkowo pracował jako nauczyciel japońskiego, potem krótko jako przewodnik dla japońskich turystów. W październiku 2003 został wydawcą pisma „Pivní magazín”. Jest autorem książki „Tomio Okamura – Český sen”, a dużą popularnością cieszył się jego reality show Den D, w którym Tomio Okamura wybierał osoby, którym przekazywał pieniądze na uruchomienie własnego biznesu.
W polityce m.in. poparł pomysł przesiedlania Romów do Indii. W 2012 został wybrany w skład Senatu z powiatu Zlin. Proponował wprowadzenie odpowiedzialności majątkowej i karnej dla urzędników za źle podjęte decyzje.
W 2013 założony i kierowany przez niego Świt Demokracji Bezpośredniej (SPD) w wyborach w 2013 uzyskał blisko 6,9% głosów, zdobywając 14 mandatów poselskich, a Tomio Okamura objął wówczas miejsce w niższej izbie parlamentu. W 2015, po rozłamie, założył nową partię pod nazwą Wolność i Demokracja Bezpośrednia. Partia ta w wyborach parlamentarnych w 2017 dostała 10,6% głosów i 22 mandaty poselskie.
SPD należy do partii eurosceptycznych, antyimigracyjnych i opowiada się za za demokracją bezpośrednią. Jest kwalifikowana jako partia „populistyczna”. Walka z wpływami tej prawicowej partii wpisuje się w szersze działania niszczenia prawicy w naszej części Europy.
Teraz jednak Tomio Okamura jest podejrzany o „podżeganie do nienawiści i dyskryminacji”. Chodzi o jego plakaty wyborcze, które „przedstawiały rasowe i społeczne stereotypy”. Politycy jego partii mówią o „prześladowaniach politycznych”.
NEODVOLÁM! Budu dál bojovat za bezpečnou Českou republiku a za svobodu slova. Poslanci vládní koalice včetně Pirátů mě hlasováním vydali k trestnímu stíhání a hrozí mi tři roky vězení za protiimigrační plakát. Aktuální situaci jsem okomentoval v TV CNN Prima. #freetomio #fyp pic.twitter.com/NL0JLbelVI
— Tomio Okamura (@tomio_cz) February 13, 2025
Źródło: Radio Praga