Strona głównaWiadomościŚwiatRok więzienia za niewłaściwy gest. Nowe prawo weszło w życie

Rok więzienia za niewłaściwy gest. Nowe prawo weszło w życie

-

- Reklama -

Parlament Australii przyjął surowe przepisy dotyczące zwalczania „przestępstw z nienawiści”. Za publiczne eksponowanie symboli takich jak salut rzymski nowe prawo przewiduje bezwzględną karę co najmniej roku więzienia, a za akty terroru – co najmniej sześciu.

W myśl ustawy o przestępstwach z nienawiści za finansowanie grup terrorystycznych grozi kara co najmniej trzech lat pozbawienia wolności. Zakazane jest również popieranie stosowania siły i stosowanie siły lub przemocy różnego rodzaju w celu grożenia ludziom lub grupom ze względu na rasę, religię, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne lub tożsamość płciową.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Projekt ustawy wniósł w zeszłym roku laburzystowski rząd premiera Anthony’ego Albanese’a w reakcji na – jak oceniono – narastające nastroje antysemickie i wezwania do zaostrzenia kar dla przestępców. Mimo krytyki ze strony opozycji i części środowisk prawnych przepisy przyjęto bez poprawek.

Europa Suwerennych Narodów

Australijska Rada Prawna oświadczyła, że jest „niezwykle rozczarowana” faktem, że wprowadzono obowiązkowe wyroki, które „są arbitralne i ograniczają prawo (podejrzanego) do sprawiedliwego procesu”.

- XVI Konferencja Prawicy Wolnościowej -

„Chcę, aby osoby (kierujące się) antysemityzmem były pociągane do odpowiedzialności karnej, skazywane i osadzane w więzieniach” – powiedział telewizji Sky News Albanese, który początkowo sam był przeciwny zapisom wprowadzającym obowiązkowe kary za tego typu przestępstwa.

W ostatnim czasie w Australii doszło do serii antysemickich ataków m.in. w dwóch największych miastach kraju – Sydney i Melbourne, gdzie podpalono synagogę i ośrodek opieki nad dziećmi w pobliżu szkoły żydowskiej i synagogi. W wielu miejscach na budynkach i samochodach pojawiły się swastyki.

Zgodnie z opublikowanymi w ub.r. danymi w Australii mieszka ok. 117 tys. Żydów, którzy stanowią 0,46 proc. z 25,4 mln mieszkańców kraju.

Najnowsze