Strona głównaWiadomościŚwiatZuchwała kradzież w muzeum w Holandii arcydzieł sztuki wypożyczonych z Rumunii

Zuchwała kradzież w muzeum w Holandii arcydzieł sztuki wypożyczonych z Rumunii

-

- Reklama -

Starożytne arcydzieła zostały skradzione z muzeum w Drenthe. W czasie włamania użyto materiałów wybuchowych. Skradziono eksponaty, które Rumunia wypożyczyła holenderskiemu muzeum. Na kradzież zareagował rumuński minister spraw zagranicznych.

MSZ Rumunii Emil Hurezeanu podkreślił, że skradziono „dziedzictwo jego kraju, które ma symboliczne znaczenie”. Muzeum Drenthe mieści się w Assen. Włamywacze ukradli m.in. trzy bransolety i zabytkowy złoty hełm, będący główną ozdobą wystawy.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Włamania dokonano w nocy z 24 na 25 stycznia 2025 r., „przy użyciu materiałów wybuchowych”, jak podały lokalne media. Muzeum w Assen, na północy Holandii, organizowało wystawę „Dacja – imperium złota i srebra”, która miała potrwać do końca tego weekendu. Zaprezentowano na niej wiele arcydzieł wypożyczonych z Rumunii.

Europa Suwerennych Narodów

Jak podało muzeum na swojej stronie internetowej, jeszcze w piątek w nocy policja otrzymała zgłoszenie o eksplozji. Na miejscu okazało się, że zginęły trzy królewskie bransolety i złoty hełm z Cotofenesti, datowany na 450 r. p.n.Ch. Hełm jest z czasów przedrzymskich i stanowi jeszcze przykład sztuki klasycznej Grecji.

Dyrektor muzeum Harry Tupan powiedział, że jest to „czarny dzień” dla placówki w Assen i Narodowego Muzeum Historii Rumunii w Bukareszcie. „Jesteśmy głęboko wstrząśnięci wydarzeniami ostatniej nocy. W ciągu 170 lat istnienia muzeum nigdy nie było tak poważnego incydentu. Czujemy również wielki smutek i wstyd wobec naszych rumuńskich kolegów” – podkreślił.

Eksplozja uszkodziła mury muzeum, które będzie na razie zamknięte. Holenderska policja poinformowała, że ​​współpracuje z Interpolem. Znalazła też podejrzany pojazd, którego użyli sprawcy. Został podpalony jeszcze w nocy. Sprawa ma wymiar międzynarodowy, a władze Holandii prowadzą rozmowy z rządem Rumunii. Rumuński minister spraw zagranicznych Emil Hurezeanu podkreślił „znaczenie majątkowe i symboliczne” skradzionych przedmiotów „oraz emocje, jakie ich zniknięcie wzbudza w Rumunii”.

Warto dodać, że wystawa „Dacja.Zapomniane królestwo” miała trafić także do Muzeum Narodowego w Krakowie i była zaplanowana w terminie 17.07.2025-31.10.2025. Ma zaprezentować skarby złotnictwa z II i I tysiąclecia p.n.e. z terenu współczesnej Rumunii.

Źródło: AFP/ France Info

Najnowsze