Strona głównaWiadomościŚwiatArabowie walczą także w armii Izraela

Arabowie walczą także w armii Izraela

-

- Reklama -

W mediach izraelskich można znaleźć reportaże z wojny, w których eksponuje się propagandowo np. rolę i zaangażowanie arabskich obywateli tego kraju w armii. Jeden z reportaży pokazuje działania na południowej granicy Gazy izraelskiego „batalionu beduińskiego Gadsar 585”.

To dość wyjątkowa jednostka, działająca na południowej pustyni Izraela, która jak podkreśla reportaż, „odgrywa kluczową rolę w obronie kraju od dziesięcioleci”. Batalion jest złożony głównie z muzułmańskich Beduinów i „wyróżnia się nie tylko różnorodnością składu, ale i głęboką więzią żołnierzy z ziemią, której bronią”. Jednostka ceniona jest za swoje zdolności zwiadowcze.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Podkreśla się ich znajomość terenu i zaangażowanie. Opowieść o działaniach oddziału Gadsar 585 ma jednak głównie pokazać, że Izrael jest „państwem różnorodnym”, a jego walka nie ma nic wspólnego z „islamofobią”, ale jest działaniem skierowanym przeciw „terrorystom” Hamasu.

Europa Suwerennych Narodów

Stąd pomysł, aby muzułmanie służyli w Siłach Obronnych Izraela. W Gadsar 585 służą w większości Beduini, ale w batalionie znajdują się również żołnierze żydowscy, izraelscy Arabowie i chrześcijanie. Dowódcą jest jednak oficer żydowski.

Ma to pokazać, że „masakry przeprowadzone przez Hamas 7 października 2023 roku i później, są sprzeczne z wartościami islamu, które są im bliskie”. Dowódca batalionu Nader Iada mówił mediom, że „ani w islamie, ani w Koranie nic nie usprawiedliwia okrucieństw, morderstw, gwałtów i porwań popełnionych przez palestyńską organizację terrorystyczną”. Dodał – „oni nie są muzułmanami”.

Beduini byli angażowani przez armię od momentu powstania państwa Izrael w 1948 roku. Są traktowani inaczej, niż pozostali Arabowie jako „tutejsi”, a termin „Beduin” pochodzi od arabskiego słowa „Badawi”, co oznacza „ludzie ziemi i pustyni”. Gadsar 585 ma kontynuować tradycje „strażników tych ziem, czerpiących z tradycji przekazywanej przez pokolenia”.

Oprócz obowiązków wojskowych, żołnierze batalionu otrzymują wsparcie w postaci nauki języka hebrajskiego, lekcje prawa jazdy, szkolenia wojskowe, a nawet możliwości ukończenia szkoły średniej. Przeznaczono dla nich stypendia i programy, które pomagają im powrócić do życia cywilnego po odbyciu służby.

Źródło: „The Times of Israel”

Najnowsze