Strona głównaGŁÓWNYNetanjahu w Polsce włos z głowy nie spadnie. Rząd Tuska podjął decyzję,...

Netanjahu w Polsce włos z głowy nie spadnie. Rząd Tuska podjął decyzję, choć jeszcze miesiąc temu…

-

- Reklama -

Premier Donald Tusk oświadczył, że rząd zapewni wolny i bezpieczny udział władzom Izraela w obchodach rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz i że żaden przedstawiciel izraelskich władz nie zostanie zatrzymany. Poinformował, że na uroczystościach Izrael ma reprezentować minister edukacji.

Rząd przyjął w czwartek uchwałę, w której zadeklarował, że zapewni wolny i bezpieczny udział najwyższym przedstawicielom Izraela w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ma to związek z apelem prezydenta Andrzeja Dudy do rządu o zapewnienie ochrony przed aresztowaniem premierowi Izraela, który podlega nakazowi aresztowania wydanemu przez Międzynarodowy Trybunał Karny w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Tusk poinformował w czwartek dziennikarzy w Sejmie, że rząd od wielu dni pracował nad stanowiskiem, które zagwarantuje wszystkim gościom uroczystości rocznicowych w Oświęcimiu bezpieczny pobyt, w szczególności – jak dodał – dotyczyło to przedstawicieli Izraela.

Europa Suwerennych Narodów

„Mamy z jednej strony werdykt Międzynarodowego Trybunału, a z drugiej strony jest dla mnie oczywiste od samego początku, że premier Izraela, czy prezydent Izraela, czy inny przedstawiciel państwa Izrael powinien mieć pełne prawo i poczucie bezpieczeństwa, jeśli wizytuje obóz koncentracyjny Auschwitz, szczególnie w rocznicę. Dlatego prosiłem zarówno ministra sprawiedliwości, jak i ministra spraw zagranicznych, aby przygotowali uchwałę i kilka dni nad nią pracowali” – powiedział szef rządu.

Premier przekazał, że dysponuje informacją z ambasady, że na uroczystościach Izrael ma reprezentować minister edukacji.

„Czy to będzie premier, czy prezydent, czy minister edukacji – tak jak jest to w tej chwili deklarowane – państwa Izrael, ktokolwiek z nich przybędzie do Oświęcimia, na uroczystości w Auschwitz, będzie miał zapewnione bezpieczeństwo i nie zostanie zatrzymany” – zapewnił Tusk.

„Nie wyobrażam sobie, żeby liderzy polityczni państwa Izrael nie mogli bezpiecznie uczestniczyć w obchodach rocznicy wyzwolenie Auschwitz, to w ogóle jest nieakceptowalne” – podkreślił premier.

Zarzucił też prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że przez niego ta sprawa nabiera charakteru demonstracji politycznej. „Zupełnie niepotrzebnie” – ocenił. „Czasami mam wrażenie – 10 lat prezydentury i wszystko jak krew w piachu. Są sprawy, które powinno się załatwiać w dyskrecji, szczególnie wtedy, kiedy mają i taką wagę, i kiedy są rzeczywiście dość skomplikowane” – podkreślił szef rządu.

„Będę prosił pana prezydenta, aby też w przyszłości – jeszcze kilka miesięcy będziemy przyjść współpracować, a świat wokół nas staje się coraz bardziej skomplikowany i trudny – żeby znalazł też inne metody niż poprzez medialne demonstracje, komunikowania się z rządem w tak ważnych i czasami tak delikatnych kwestiach” – dodał Tusk.

Pytany, czy nie obawia się reakcji międzynarodowych na niezastosowanie się do nakazu aresztowania wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny, Tusk odparł, że „nie jest od tego by się obawiać, tylko by podejmować decyzje, które uważa przede wszystkim za przyzwoite”. „Nie wyobrażam sobie, by liderzy polityczni państwa Izrael nie mogli bezpiecznie uczestniczyć w obchodach wyzwolenia obozu w Auschwitz. Mam oczywiście swój pogląd na temat sytuacji w Gazie. Walka z terroryzmem powinna być priorytetem nie tylko dla Izraela, ale dla nas wszystkich. Ale moja osobista ocena zachowania i działań premiera Netanjahu jest osobną kwestią” – przyznał premier.

Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka potwierdziła w czwartek w Studiu PAP, że prezydent Andrzej Duda zwrócił się do rządu o zapewnienie możliwości udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz premiera Izraela Benjamina Netanjahu, gdyby ten wyraził taką wolę. Wcześniej o takim apelu informowała agencja Bloomberg i portal Times of Israel.

Międzynarodowy Trybunał Karny w listopadzie wydał nakaz aresztowania Netanjahu na wniosek głównego prokuratora MTK w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Obchody rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zagłady zaplanowano na 27 stycznia.

Co ciekawe, jeszcze w grudniu ub.r. Maria Ejchert, wiceminister sprawiedliwości w rządzie Tuska z dumą ogłaszała, że Polska będzie respektować werdykty Międzynarodowego Trybunału i sama złożyła podpis. Najwyraźniej jest on już nieaktualny.

Uchwała rządu ws. Netanjahu i przedstawicieli Izraela w Auschwitz-Birkenau.

Źródło:PAP

Najnowsze