Strona głównaWiadomościŚwiatArmia izraelska aresztowała dziennikarza, który "za bardzo się zbliżył do żołnierzy"

Armia izraelska aresztowała dziennikarza, który „za bardzo się zbliżył do żołnierzy”

-

- Reklama -

Izraelska armia aresztowała, ale następnie uwolniła francuskiego dziennikarza. Rzecznik izraelskiego wojska poinformował w środę 8 stycznia, że aresztowano francuskiego dziennikarza „w strefie rozdzielającej Syrię i Izrael”, ale wkrótce go wypuszczono.

„Zbliżył się za bardzo do żołnierzy, więc został przesłuchany, a następnie zwolniony” – powiedział podpułkownik Nadav Shoshani na konferencji prasowej. „Ta osoba (…) podchodziła do żołnierzy kilkakrotnie” – dodał i wyjaśnił, że nie skonfiskowano mu sprzętu.
Trochę wcześniej francuski magazyn „Marianne” poinformował na X o aresztowaniu Sylvaina Mercadiera, „reportera i niezależnego dziennikarza Marianne” przez armię izraelską. Podano, że do zatrzymania doszło w Syrii, na granicy okupowanych Wzgórz Golan.

- Reklama -
1,5 proc. dla Fundacji Najwyższy Czas!

Sam Mercadier opisał szczegółowo swoje aresztowanie wczesnym wieczorem. Twierdzi, że on i jego kolega, Mohammed Fayad, byli „maltretowani przez ponad cztery godziny”, a jego sprzęt został „ukradziony” przez izraelską armię.

„Kiedy wojsko wydało nam rozkaz zaprzestania filmowania, przestaliśmy. Kiedy przeszukali samochód, pozwoliliśmy im to zrobić, ale kiedy chcieli skonfiskować laptopa, który był w samochodzie, Mohammed zaprotestował i został natychmiast aresztowany. Wtedy też zacząłem protestować przeciwko temu absurdalnemu zachowaniu i zostaliśmy aresztowani obydwaj” – opisał sytuację Francuz.

Organizacja Reporterzy bez Granic (RSF) wyraziła „ulgę” po uwolnieniu dziennikarzy i napisałą, że zostali „zaatakowani i aresztowani (…) przez siły izraelskie”. Od upadku prezydenta Syrii Baszara al-Assada władze Izraela podjęły kroki mające na celu wzmocnienie swojej obecności wojskowej i cywilnej na Wzgórzach Golan.

Obecność wojsk izraelskich w Syrii, poza częścią Wzgórz Golan okupowaną i zaanektowaną przez Izrael, władze przedstawiają jako „tymczasową”. Niektórzy obserwatorzy obawiają się, że Izrael utrzyma tam jednak swoją obecność, nielegalnie rozszerzając swoje terytorium.

Wzgórza Golan zostały częściowo przejęte przez Izrael od Syrii w czerwcu 1967 roku podczas trzeciej wojny arabsko-izraelskiej. Dodatkowy obszar o powierzchni około 510 km2 został zajęty przez Izrael podczas wojny arabsko-izraelskiej w październiku 1973 r. W 1974 r. na mocy porozumienia stworzono tam zdemilitaryzowaną strefę buforową o długości prawie 80 kilometrów, w południowo-zachodniej Syrii.

Jednak około 1200 km2 Wzgórz Golan, graniczących również z Libanem i Jordanią, zostało zaanektowane przez Izrael w grudniu 1981 r. Posunięcia tego nie uznała społeczność międzynarodowa, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, które uznały to w 2019 r.

Źródło:Le Figaro

Najnowsze