United Surveys przeprowadziło badanie dla „Wirtualnej Polski”. W badaniu zapytano Polaków, czego najbardziej obawiają się w 2025 roku. Wiele obaw jest sensownych. Pojawiają się także obawy dotyczące klimatu i relacji z UE, choć jest ich niewiele.
W badaniu zapytano, „Czego najbardziej Pan/Pani obawia się w 2025 roku?”. Sondaż wskazuje, że największe obawy dotyczą sytuacji geopolitycznej.
Są także obawy o koszty dotyczące energii. Badani mogli wybrać trzy odpowiedzi.
Niemal tyle samo, czyli prawie połowa ankietowanych obawia się obniżenia bezpieczeństwa kraju i konfliktów oraz wysokich cen energii. Podium zamyka zaś niestabilność wewnętrzna i nowe konflikty społeczne.
Obawy Polaków
Obniżenie bezpieczeństwa kraju i konflikty międzynarodowe to obawa wyrażona przez 46,9 proc. badanych. Kryzys energetyczny oraz wysokie ceny energii wybrało zaś 46,7 proc..
Trzecią największą obawą wśród badanych w sondażu są nowe konflikty społeczne i niestabilność polityczna. Opcję tę wybrało 41,1 proc..
Dalej na podobnym poziomie obawy budzą problemy z dostępem do służby zdrowia oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej w Polsce. Opcje te wybrało odpowiednio 33,5 i 33,2 proc. badanych.
Kolejne miejsce zajęły obawy o ograniczenia wolności mediów i praw obywatelskich. Boi się tego 24,9 proc. badanych. 12,8 proc. ankietowanych w sondażu wskazało na wzrost bezrobocia oraz problemy na rynku pracy.
Sondaż wskazuje, że 9,9 proc. boi się zmian klimatycznych i ich skutków. 6,1 proc. obawia się napięć między Warszawą a Unią Europejską. 4,1 proc. nie wie, czego się obawia.
Obawy wg klucza partyjnego
Jeśli chodzi o wyborców PiS, 49 proc. obawia się wysokich cen energii, 48 proc. dostępu do służby zdrowia, zaś 40 proc. obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej.
Wybory KO obawiają się konfliktów międzynarodowych. Odpowiedź zaznaczyło 74 proc. badanych.
Nie podano ile konkretnie, ale drugie miejsce zajmuje obawa o kryzys energetyczny. Trzecim strachem wyborców KO jest niestabilność polityczna. 33 proc. badanych zaznaczyło tę odpowiedź.
Wyborcy Trzeciej Drogi najbardziej obawiają się kryzysu energetycznego. 91 proc. wybrało tę odpowiedź. Pozostałe obawy dotyczą dostępności do służby zdrowia (40 proc.) i niestabilności politycznej (34 proc.).
Zwolennicy Nowej Lewicy na pierwszym planie obawiają się niestabilności politycznej (91 proc.). Dalej są obawy o bezpieczeństwo kraju i konflikty międzynarodowe oraz pogorszenie sytuacji gospodarczej w kraju. Odpowiedzi te w sondażu wybrało 81 i 65 proc. badanych wyborców Nowej Lewicy.
Nietypowe wyniki wyborców Konfederacji
Wyborcy Konfederacji różnią się od pozostałych. Na pierwszym miejscu są obawy o ograniczenie wolności mediów i praw obywatelskich. Tę odpowiedź wybrało 87 proc. badanych.
83 proc. wyborców tej partii wskazało na niestabilność polityczną w kraju. Ciekawe jest też trzecie miejsce z wynikiem 54 proc.. Otóż tyle proc. badanych w sondażu wyborców Konfederacji obawia się… napięć w relacjach między Polską i UE.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane w dniach 20-22 grudnia 2024 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.