Holenderska Haga jest pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło od nowego roku zakaz reklam w przestrzeni publicznej związanych z paliwami kopalnymi, w tym podróżowania samolotami i samochodami wyposażonymi w silniki spalinowe.
Władze miasta przyjęły odpowiednie przepisy już we wrześniu, ale zaczęły one obowiązywać w środę.
Nowe prawo usuwa z przestrzeni publicznej, w tym z billboardów i przystanków autobusowych, reklamy m.in. podróży samolotami i statkami wycieczkowymi oraz pojazdami z silnikami spalinowymi. Obejmuje również zakaz promocji biletów lotniczych czy rabatowych umów energetycznych.
Kilkumiesięczny okres przejściowy ma pomóc reklamodawcom na dostosowanie się do nowych przepisów. Po otrzymaniu ostrzeżenia na łamiących nowe prawo będą nakładane kary finansowe, których wysokość nie jest jeszcze znana.
Jak zauważa dziennik „El Pais”, holenderskie firmy turystyczne zapowiedziały walkę z nowymi przepisami w sądzie. Skrytykował je również Związek Reklamodawców (BVA), twierdząc, że promowanie „ulepszonych i bardziej zrównoważonych produktów” nie powinno być zabronione.
Podobne, ale częściowe ograniczenia tego typu wprowadzały w przeszłości już inne holenderskie miasta. W 2021 r. władze Amsterdamu zakazały reklamowania samochodów benzynowych oraz tanich biletów lotniczych w metrze. Haga jest jednak pierwszym miastem, które uregulowało tę kwestię całościowo na poziomie lokalnym.
Zieloni szaleńcy są niekonsekwentni – jak zakazywać reklamy to wszystkiego, co pochodzi z paliw kopalnych. A olbrzymia część wszystkiego, co nas otacza, pochodzi z paliw kopalnych – od asfaltu na ulicy, po telefony komórkowe. Ale zieloni szaleńcy logiki żadnej nie posiadają, stąd się właśnie bierze ekologizm i klimatyzm.