Strona internetowa Vesselfinder, zajmująca się śledzeniem statków, pokazała, że okręt „Yi Peng 3” zmierza na północ od cieśniny Kattegat. Ten chiński statek towarowy jest podejrzany o udział w zerwaniu dwóch kabli na Morzu Bałtyckim. Od 19 listopada był zakotwiczony u wybrzeży Danii.
W sobotę 21 grudnia statek odpłynął, o czym informuje także szwedzka straż przybrzeżna. „Zgłoszono, że statek zmierza w kierunku Egiptu i Port Said” – powiedziała agencji Hanna Buhler, oficer dyżurny szwedzkiej straży przybrzeżnej. Dodała, że statek będzie nadal monitorowany.
Dwa kable telekomunikacyjne na Bałtyku zostały przecięte 17 i 18 listopada na szwedzkich wodach terytorialnych. Podejrzenie padło na statek „Yi Peng 3”, który według serwisów śledzących ruch statków w chwili zdarzenia płynął akurat nad kablami. Od 19 listopada „Yi Peng 3” był zakotwiczony na wodach międzynarodowych w cieśninie Kattegat, pomiędzy Szwecją i Danią.
W czwartek przedstawiciele władz Szwecji, Niemiec i Finlandii zostali zaproszeni na pokład w celu przeprowadzenia dochodzenia, którym kierują Chiny. Przedstawiciel Danii również towarzyszył grupie, a Dania odgrywa w śledztwie rolę „pomocniczą”, organizując i koordynując spotkania między tymi krajami.
„Przedstawiciele chińskich władz prowadzą dochodzenia na pokładzie statku i zaprosili szwedzkie władze do udziału w nich w charakterze obserwatorów” – poinformowała szwedzka policja. Powszechnie podejrzewa się jednak sabotaż związany z inwazją Rosji na Ukrainę. Kreml odrzucił takie opinie, jako „absurdalne i śmieszne”.
17 listopada uszkodzony został kabel Arelion łączący szwedzką wyspę Gotlandię z Litwą. Następnego dnia przecięto podmorski kabel C-Lion 1, łączący Helsinki z niemieckim portem Rostock, na południe od szwedzkiej wyspy Öland, około 700 kilometrów od Helsinek. Morze Bałtyckie staje się areną wielokierunkowych działań międzynarodowych.
Na een maand is de Yi Peng 3 – hoofdverdachte van de kabelbreuken in de Baltische Zee – weer onderweg:
Wat opvalt: 1) Sterk vermoeden betrokkenheid Russische geheime dienst en 2) terughoudendheid van China om ruimhartig mee te werken aan het onderzoek. https://t.co/5Yx3fKfCLQ
— Friso Dubbelboer (@FrisoDubbelboer) December 21, 2024
Źródło: AFP