Strona głównaWiadomościŚwiatWielka Brytania kwalifikuje podanie „pigułki gwałtu” jako przestępstwo

Wielka Brytania kwalifikuje podanie „pigułki gwałtu” jako przestępstwo

-

- Reklama -

Wsypaniu narkotyków do czyjegoś napoju lub wstrzyknięciu go igłą będzie traktowane w Wielkiej Brytanii jako poważne przestępstwo. Na tym nie koniec, bo Londyn zapowiada także… profilaktykę.

Do wiosny 2025 r. około 10 000 osób pracujących w brytyjskich barach i pubach zostanie „przeszkolonych”, aby nauczyć się rozpoznawać sytuacje tego typu, pomagać ofiarom i zbierać dowody przestępstwa. Nie wszystkim takie zmiany prawa się podobają, bo niektórzy zwracają uwagę, że istnieją już przepisy jeszcze z końca XiX wieku, które zawierają kwalifikację takich czynów.

- Reklama -

Downing Street ogłosiło swoje plany w poniedziałek 25 listopada. Ma się to wpisywać politykę „ochrony kobiet” i „walki z przemocą”. Elementem nowej polityki jest utworzenie specjalnej kategorii przestępstwa, którego celem będzie karanie za podawanie nieświadomym osobom substancji chemicznych, czyli „spikingu”.

Wsypywanie środków chemicznych do ich wstrzykiwanie w barach czy klubach, będzie przestępstwem zagrożonym karą do dziesięciu lat więzienia. Do tej pory sięgano po przepisy dotyczące przeciwdziałania narkotykom i próbie napaści na tle seksualnym, co komplikowało pracę policji i sądów.

Lewicowy premier Premier Keir Starmer spotkał się w tej sprawie w poniedziałek z przedstawicielami policji, właścicielami klubów i barów, a także transportu, aby namówić ich do koordynacji działań przeciwko temu „tchórzliwemu czynowi” i zapewnienia lepszej ochrony kobiet podczas ich „nocnych wycieczek na imprezy”.

Utworzenie nowej kategorii przestępstwa ma też „zachęcać ofiary do zgłaszania się i zapewniać zdecydowaną reakcję policji” – dodała minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper.

Rząd laburzystów, który doszedł do władzy w lipcu, obiecał w ciągu dziesięciu lat zmniejszyć o połowę liczbą aktow przemocy wobec kobiet, co tradycyjnie wpisuje się w modne ostatnio na lewicy idee. Od maja 2022 r., do kwietnia 2023 r. policja otrzymała 6732 zgłoszenia dotyczące „spikingu”, w czego prawie tysiąc przypadków dotyczyło niespodziewanego wstrzykiwania substancji.

Źródło:Valeurs

Najnowsze