Paweł Szopa, twórca marki Red is Bad, jest już w Polsce i pozostaje w dyspozycji polskich prokuratorów. Na czwartek w Katowicach zostały zaplanowane czynności z udziałem zatrzymanego.
Podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Paweł Szopa (wyraził zgodę na podawanie nazwiska) – biznesmen, twórca marki Red is Bad – został zatrzymany w piątek w Dominikanie. W środę został z niej przetransportowany do Polski, po tym jak strona dominikańska zgodziła się na jego deportację. Po godz. 21 na stołecznym Lotnisku Chopina wylądował samolot z Szopą na pokładzie.
Informację o jego powrocie do kraju podał na portalu X szef resortu sprawiedliwości. „Informuję, że Paweł S. jest już w Polsce i pozostaje w dyspozycji polskich prokuratorów. Na jutro zostały zaplanowane czynności z jego udziałem” – napisał Bodnar.
Szef MS podziękował „przede wszystkim prokuratorom prowadzącym postępowanie” Prokuratury Krajowej, a także resortom: spraw zagranicznych i spraw wewnętrznych oraz policji „za bliską współpracę i zaangażowanie w sprawne sprowadzenie Pawła S. do kraju”.
Po przekroczeniu polskiej granicy zastosowane zostało postanowienie sądu o tymczasowym aresztowaniu na 90 dni. Decyzja o areszcie, wydana, by móc wystawić list gończy, straci moc po przesłuchaniu przez śledczych. Szopa zostanie przesłuchany prawdopodobnie w czwartek. Po przesłuchaniu prokurator może wystąpić do sądu z wnioskiem o utrzymanie tymczasowego aresztu, jeśli nie – tymczasowy areszt należy uchylić niezwłocznie po dokonaniu czynności z podejrzanym i odwołać list gończy.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Dobrzyński napisał w serwisie X, że „mężczyznę na warszawskim lotnisku wprost z samolotu” przejęli funkcjonariusze policji i agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Podał, że „po wykonaniu niezbędnych czynności zostanie on przewieziony do Katowic”, bo to właśnie tamtejszy wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo w tej sprawie.
O wydaniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów b. szefowi RARS Michałowi K. i Pawłowi Szopie w sprawie nieprawidłowości w RARS Prokuratura Krajowa poinformowała w sierpniu. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Od 10 października Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. Prowadzi je Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Minister @Adbodnar podziękował prokuratorom prowadzącym postępowanie @PK_GOV_PL, a także @MSZ_RP, @MSWiA_GOV_PL oraz @PolskaPolicja za bliską współpracę w sprawne sprowadzenie Pawła S. do kraju. Po północy agenci @CBAgovPL przewieźli zatrzymanego do Katowic. Noc spędził w PDOZ pic.twitter.com/YVvax5nHYZ
— Jacek Dobrzyński (@JacekDobrzynski) October 31, 2024