Korea Północna zakończyła przygotowania do wystrzelenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM) – poinformowali w środę południowokoreańscy deputowani, powołując się na wywiad wojskowy (DIA). Z ustaleń DIA wynika również, że Pjongjang może przeprowadzić próbę nuklearną na poligonie Punggye-ri.
Korea Północna może chcieć podkreślić znaczenie rozwoju broni strategicznej, podejmując próbę wystrzelenia pocisku dalekiego zasięgu lub przeprowadzając siódmą próbę nuklearną mniej więcej w okolicach wyborów 5 listopada – poinformowali południowokoreańscy deputowani po posiedzenia komisji parlamentarnej z udziałem Agencja Wywiadu Obronnego (DIA).
– Przygotowania wyrzutni typu TEL (pozwalającej na transport, ustawienie w pozycji startowej i odpalenie rakiety) zostały zakończone i jest ona rozmieszczona w określonej lokalizacji – powiedział Lee Seong-kweun z rządzącej Partii Władzy Ludowej. Park Sun-won, z opozycyjnej Partii Demokratycznej zaznaczył, że według DIA żaden pocisk nie został jeszcze umieszczony w wyrzutni, ale mogły zostać one przetransportowane.
W ocenie DIA wystrzelenie może mieć na celu przetestowanie technologii ponownego wejścia głowicy bojowej w atmosferę ziemską.
Odnosząc się do możliwości przeprowadzenia próby broni atomowej, urzędnicy DIA ocenili, że „wydaje się, iż wewnętrzne przygotowania miejsca testów nuklearnych (na poligonie) Punggye-ri zostały zakończone”, dodając, że o jego terminie zadecyduje przywódca Kim Dzong Un na podstawie różnych aspektów, w tym wyników wyborów prezydenckich w USA w najbliższy wtorek.
Również rzecznik japońskiego rządu Yoshimasa Hayashi nie wykluczył możliwości kolejnych „prowokacji, w tym wystrzelenia rakiet lub satelitów i testów nuklearnych”.
– Rozwój broni atomowej i rakietowej w Korei Północnej zagraża pokojowi i bezpieczeństwu Japonii oraz społeczności międzynarodowej i jest absolutnie nie do przyjęcia – powiedział Hayashi podczas konferencji prasowej. – Będziemy nadal ściśle współpracować z USA, Koreą Południową i innymi krajami w celu gromadzenia i analizowania niezbędnych informacji – dodał.
Poligon położony nieopodal wioski Punggye-ri w północno-wschodniej części kraju jest miejscem, w którym reżimowa Korea Płn. przeprowadziła wszystkie sześć dotychczasowych prób nuklearnych, począwszy od 2006 roku, w tym najpotężniejszy we wrześniu 2017 roku.