Miasto Poznań przyjęło Równościowy Plan Działania – poinformował poznański magistrat. Zapisy Planu zakładają przede wszystkim wypromowanie równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym miasta, a także wsparcie w godzeniu życia prywatnego i zawodowego mieszkańców Poznania.
– Poznań jest miejscem, w którym każda osoba powinna czuć się bezpieczna, akceptowana i szanowana. Chcemy tworzyć społeczność ludzi życzliwych, wrażliwych na potrzeby innych. Wprowadzenie Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym było pierwszym krokiem. Teraz przyszedł czas na Równościowy Plan Działania i konkrety – podkreślił prezydent miasta Jacek Jaśkowiak.
Prezydent Poznania w 2021 r. podpisał Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. To właśnie jej efektem jest Równościowy Plan Działania, do którego stworzenia miasto zostało zobowiązane.
Urząd Miasta Poznania poinformował, że „Równościowy Plan Działania zakłada bardzo sprecyzowane cele. To przede wszystkim wypromowanie równego udziału kobiet i mężczyzn w życiu publicznym Miasta, a także wsparcie w godzeniu życia prywatnego i zawodowego mieszkańców i mieszkanek Poznania. Zawarte w planie propozycje mają też zapobiegać wszelkim formom stosowania przemocy ze względu na płeć, pomóc w budowaniu otwartego społeczeństwa i uwzględniać różne potrzeby kobiet i mężczyzn w wielu obszarach życia”.
Magistrat podał, że prace nad dokumentem trwały od 2022 r. i składały się z kilku etapów. Na każdym z nich Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP współpracował z Zespołem ds. Polityki Równości i Różnorodności powołanym przez prezydenta Poznania.
Miasto Poznań będzie realizować Równościowy Plan Działania we współpracy z innymi instytucjami – np. z administracją samorządową i rządową, z przedsiębiorcami, mediami, organizacjami pozarządowymi i uczelniami wyższymi. Bezpośrednim koordynatorem działań pozostanie Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.
Równościowy Plan Działania zakłada już teraz szereg konkretnych zadań i projektów realizowanych przez Miasto. To inicjatywy z zakresu polityki społecznej, zdrowia i profilaktyki, kultury, oświaty, działalności gospodarczej i sportu.
„W planie można także znaleźć działania wprost adresowane do mężczyzn spełniających się w roli ojców – tak, by wzmacniać ich równą rolę w procesie wychowania dziecka. Są też propozycje, które sprzyjają kobietom na rynku pracy, ułatwiają im działalność publiczną i łączenie potrzeb osobistych z zawodowymi. Plan obejmuje również propozycje wzmacniające poczucie bezpieczeństwa osób przebywających i mieszkających w Poznaniu. To np. kampanie społeczne, które mają pomóc w zapobieganiu wszelkim formom stosowania przemocy ze względu na płeć. Innym przykładem może być zapewnienie dostępu do usług psychologów i prawników osobom, które są na przemoc narażone” – wskazał magistrat.