Strona głównaWiadomościŚwiatNetanjahu odleciał. Wzywa do ewakuacji sił ONZ. "Zapewnienie ludzkiej tarczy terrorystom"

Netanjahu odleciał. Wzywa do ewakuacji sił ONZ. „Zapewnienie ludzkiej tarczy terrorystom”

-

- Reklama -

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaapelował w niedzielę o ewakuację sił pokojowych ONZ z terenów objętych w Libanie walkami – przekazał portal Times of Israel.

Zwracając się do Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, Netanjahu stwierdził w opublikowanym w internecie apelu, że „nadszedł czas, aby wycofano siły UNIFIL z bastionów Hezbollahu i z obszarów walk”.

- Reklama -

Siły Obronne Izraela wielokrotnie o to prosiły i spotykały się z odmowami, które miały na celu zapewnienie ludzkiej tarczy terrorystom Hezbollahu – powiedział izraelski premier.

Odmowa ewakuacji żołnierzy czyni ich zakładnikami Hezbollahu – ocenił Netanjahu, dodając, że „zagraża to zarówno im, jak i życiu izraelskich żołnierzy”.

Netanjahu zapewnił, że Izrael „żałuje, że doprowadził do zranienia” sił pokojowych i że robi wszystko, co w jego mocy, aby dalszym incydentom zapobiec. – Prostym i oczywistym sposobem zapewnienia tego jest po prostu wydostanie ich ze strefy zagrożenia – zaznaczył premier.

Dowództwo UNIFIL potwierdziło w czwartek, że kwatera główna i pobliskie stanowiska były w ostatnim czasie „wielokrotnie atakowane”, a izraelscy żołnierze celowo ostrzelali i zniszczyli kamery monitoringu. Reuters poinformował tego dnia, że Izraelczycy ostrzelali z czołgu jedną z wież strażniczych przy bazie w Nakurze. Spadło z niej dwóch żołnierzy, którzy zostali lekko ranni.

Kilkadziesiąt krajów potępiło Izrael

40 krajów, uczestniczących w misji sił pokojowych pod egidą ONZ w Libanie (UNIFIL), w tym Polska, potępiło w sobotę izraelskie ataki na żołnierzy tej misji. W specjalnym oświadczeniu podkreślono, że głównym celem działań sił międzynarodowych jest zapewnienie stabilizacji i trwałego pokoju w południowym Libanie, a także na Bliskim Wschodzie.

Kraje uczestniczące w misji UNIFIL, a wśród nich stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Chiny, Francja i Wielka Brytania, podkreślają, że jest ona zgodna ze stosownymi rezolucjami RB ONZ.

„Sądzimy, że rola UNIFIL jest kluczowa w świetle eskalacji sytuacji w regionie. Dlatego stanowczo potępiamy ataki na pozycje żołnierzy sił pokojowych UNIFIL. Takie akcje muszą być natychmiast przerwane i odpowiednio zbadane. Wzywamy strony konfliktu do poszanowania obecności UNIFIL, co pociąga za sobą obowiązek zagwarantowania bezpieczeństwa personelu w każdym czasie, aby siły międzynarodowe mogły realizować swój mandat i kontynuować mediację, wsparcie dla pokoju oraz stabilności w Libanie oraz w całym regionie” – stwierdza dokument, w którym zaapelowano również o poszanowanie prawa międzynarodowego, w szczególności Karty Narodów Zjednoczonych, a także stosownych rezolucji RB ONZ.

Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ zwraca uwagę na platformie społecznościowej X, że wspólne oświadczenie wzywające do ochrony żołnierzy UNIFIL, którego inicjatorem była Polska, zostało wydane przez 34 kraje uczestniczące w misji sił pokojowych ONZ w Libanie. Dotychczas sygnowało je łącznie 40 państw.

Źródło:PAP

Najnowsze